Vatrogasna jedinica Subotica počela je da radi 5.oktobra 1888. godine, i do danas u službi je građana. Da bi tako ostalo, ali i zaštitili se životi i imovina, Goran Ljubisavljević komandant Vatrogasno—spasilačkog bataljona apeluje na građane da ne pale travu i nisko rastinje na otvorenom prostoru, jer time mogu dovesti u opasnost sebe i živote drugih lјudi, ali i ekosistem.

„Period visokih temperatura je za nama, ali postoji mogućnost zbog navike naših građana da spaljuju biljne ostatke i strnjiku na njivama, smeće ili bilo šta drugo na otvorenom prostoru koje dovodi do proširenja požara. Takvo neodgovorno ponašanje ugrožava pre svega živote ljudi i životinja, ali i imovine. U saradanji sa Ministarstvom unutrašnjim poslova, inspekcijskim službama, izvršiće pojačan nadzor na terenu radi pronalaženja počinioca koji vrše spaljivanje na otvorenom i njihovog kažnjavanja. Kazne za spaljivanje strnjike, smeća na otvorenom su 10 hiljada dinara, dok loženje vatre u šumi su od 10 do 50 hiljada dinara.
Ovim putem bih uputio apel građanima da obrate pažnju na dimnjake, kako bi se očistili pre ponovne upotrebe. Potrebno je da se građani obrate „Dimničaru“ koji će pregledati dimnjake i ispraviti eventualne nepravilnosti i očistiti ih.

Kazne su niske ne radi sankcionisanja nego radi prevencije paljenja i eventualnih požara na otvorenom. Imali smo otprilike 200 požara, to je veliki broj, a vatrogasna jedinica je bila angažovana na požarima koji i nisu trebali da se dese, tako se smanjuje efektivnost jedinice.
Zakon je jasan: po Članu 50. je na snazi – zabranjeno je svako spaljivanje smeća, strnjih ostataka, bilo čega. Obilazićemo teren i u slučaju izlaska vatroganske jedinice na lice mesta propisaće se kazna svakome ko krši ovaj zakon“, istakao je načelnik Vatrogasne jednice Goran Ljubisavljević.