Brza pruga Novi Sad–Subotica građevinski završena, puštanje u saobraćaj moguće u julu uz dodatne provere (VIDEO)

Datum:

Deonica brze pruge od Novog Sada do Subotice, dužine 108,7 kilometara, fizički je u potpunosti završena – uključujući koloseke, elektro i signalno-bezbednosne sisteme – ali za njeno puštanje u saobraćaj neophodne su dodatne tehničke provere, izjavila je danas u Subotici ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, nakon obilaska trase sa ambasadorom NR Kine u Srbiji Li Mingom.

Pročitajte još...

- Advertisement -
Foto: Subotičke.rs

„Prema izveštajima izvođača i stručnog nadzora, svi radovi na trasi – donji i gornji slojevi, pruga, elektro i TT sistemi – završeni su 100%. Ipak, radovi nisu potpuno završeni na pet od ukupno 12 staničnih zgrada, uključujući i stanicu u Subotici koja je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture,“ navela je ministarka.

Ministarka je objasnila da je tokom radova na pojedinim objektima otkrivena dodatna podzemna struktura, poput tunela i podruma koji nisu bili deo prvobitne dokumentacije, što je usporilo radove. Zbog toga je u toku detaljna provera statike, pre svega u Subotici i Novom Sadu. „Želimo da budemo potpuno sigurni da su svi objekti bezbedni za upotrebu pre nego što se izda upotrebna dozvola. Nijedan objekat u Srbiji neće biti pušten u rad bez odgovarajuće dozvole – to je apsolutni prioritet“, poručila je Sofronijević.

Dodala je da su administrativni procesi, poput izmene tehničke dokumentacije, u toku paralelno sa završnim građevinskim radovima, kako bi se ubrzao proces izdavanja dozvola za svaku deonicu pojedinačno. Tek po dobijanju svih upotrebnih dozvola, pruga će moći da bude puštena u saobraćaj.

Govoreći o vremenskom okviru, ministarka je ocenila da bi puštanje pruge u julu bilo realno, ali da to zavisi i od dogovora sa Mađarskom, koja radi na svojoj deonici. U toku su pregovori da se carinska i pasoška kontrola obavlja tokom vožnje ili na polaznim i dolaznim stanicama u Beogradu i Budimpešti, kako putnici ne bi gubili dragoceno vreme.

Foto: Subotičke.rs

„Ako od Beograda do granice sa Mađarskom putujemo 78 minuta, onda je apsurdno da na pasoškoj kontroli provedemo dodatnih 45“, rekla je Sofronijević i dodala da se razmatra uvođenje graničnih procedura tokom vožnje.

Ambasador NR Kine, Li Ming, istakao je značaj projekta u okviru inicijative „Pojas i put“ i simbolične vrednosti saradnje između Kine i Srbije. „Deonica Beograd–Novi Sad od kada je puštena u martu 2022. do danas je prevezla preko 12 miliona putnika i time značajno doprinela mobilnosti građana i ekonomskom razvoju Srbije“, rekao je ambasador, izražavajući zahvalnost Vladi Srbije na kontinuiranoj podršci.

Zaključno, ministarka je istakla: „Srbija svaki dan bez ove pruge u saobraćaju – mnogo gubi. Mi smo spremni, i ono što nije spremno – neće biti pušteno.“

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!

Podelite na:

Pratite nas:

Najčitanije

Možda Vas zanima i ovo
Povezano

U SKC „Sveti Sava“ naredne nedelje manifestacija „U slavu Vidovdana“

Srpski kulturni centar „Sveti Sava“, zadužbina Dušana Radića, i...

Subotica domaćin Wine & Gastro Festa: Tajne neispričanih kapi otkrivaju se 27. i 28. juna

Subotica će poslednjeg vikenda juna postati epicentar hedonizma i...

Zanesenjaci starinama okupljaju se na sajmu antikviteta u Subotici VIDEO

Naredni Sajam antikviteta u Subotici, zakazan za subotu 21....

„Aktivna zajednica Subotice“: Povezivanje za pozitivne promene

Utorak, 24. juna 2025. godine u 18 časova u...