blank

Veštačka oplodnja zdravstvene ustanove

blank

Hoće li subotička bolnica drugi put, kao što je bio slučaj uoči izbora 2020. godine, svečano otvoriti Centar za vantelesnu oplodnju? Uprava za biomedicinu, Ministarstvo zdravlja, bolnica i Republički fond zdravstvenog osiguranja nemi pred pitanjima naše redakcije

Branko M. Žujović

Kada su šestog februara 2020. godine, uoči tadašnjih izbora, direktor subotičke bolnice Slobodan Puškar, tadašnji gradonačelnik Bogdan Laban i pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo Zoran Gojković svečano otvorili Centar za vantelesnu oplodnju u ovdašnjoj bolnici, saopšteno je da je u ovaj projekat uloženo oko trista hiljada evra i da će, već u prvoj fazi, kroz pomenuti centar proći 45 do 50 subotičkih parova.

Puškar, Laban i Gojković, međutim, nisu tada napomenuli da su Centar za vantelesnu oplodnju svečano otvorili bez potrebnih kadrova i odgovarajuće dozvole Uprave za biomedicinu, ni da će centar formalno „raditi“ samo do jula te godine, kada je, nakon izbora, bez medijske pompe zatvoren, zvanično zbog epidemije koronavirusa, iako nijedno takvo odeljenje ili klinika za vantelsnu oplodnju u zemlji nisu zatvoreni zbog epidemije.

blank

Da je Centar za vantelesnu oplodnju subotičke bolnice pre dve godine otvoren bez odgovarajuće dozvole, Ministarstvo zdravlja obavestilo je našu redakciju 30. decembra 2020. godine: „Obaveštavamo vas da je Opšta bolnica Subotica Upravi za biomedicinu podnela zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova u pogledu kadra, opreme, prostora i lekova za početak rada i obavljanje postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje, odnosno dobijanja trajne dozvole za obavljanje postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje. Postupak realizacije zahteva je trenutno u toku”.

Šta je sa biolozima?

U vreme prvog otvaranja Centra za vantelesnu oplodnju javna tajna među lekarima u Subotici bila je činjenica da pomenuti centar ne ispunjava zakonske kriterijume za otvaranje.

Prema propisima (Član 4, Stav 2 Pravilnika o bližim uslovima i načinu podnošenja zahteva za obavljanje biomedicinski potpomognute oplodnje), svaki centar za vantelesnu oplodnju mora da ima namanje dva biologa koja su prošla dvogodišnje usavršavanje i imaju iza sebe pedeset izvršenih samostalnih vantelesnih oplodnji, što u Subotici nije slučaj.

Odeljenje za genetiku u Subotici ima dva biologa koji nisu prošli pomenuto usavršavanje.

Osim toga, tu je i pitanje angažovanja urologa, kao i pitanje da li je (budući) rukovodilac Centra za vantelesnu oplodnju izvršio tri stotine veštačkih oplodnji u referentnim zdravstvenim ustanovama i namanje pet godina radio na poslovima vantelesne oplodnje (Član 4, Stav 1 pomenutog pravilnika).

blank

Uprkos ovim činjenicama, odnosno nedostacima, Uprava za biomedicinu je 23. avgusta prošle godine Centru za vantelesnu oplodnju subotičke bolnice izdala dozvolu za rad, a u Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja za rad pomenutog centra planirana su budžetska sredstva.

Domino efekat informacija

Imajući sve ovo u vidu, 12. januara ove godine obratili smo se Ministarstvu zdravlja, Upravi za biomedicinu, Institutu za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut”, a potom i Opštoj bolnici Subotica, dr Aleksandru Raduloviću koji je najviše angažovan na poslovima osnivanja pomenutog centra i subotičkoj filijali Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.

Iz institutra „Batut”, koji smo pitali da li je Zavod za javno zdravlje u Subotici odobrio budžetska sredstva Centru za vantelesnu oplodnju i kolika su sredstva zatražena, odmah nam je odgovoreno da se obratimo Ministarstvu zdravlja, odnosno Upravi za biomedicinu koja je dozvolu za rad pomenutog centra izdala.

Istog dana, prosledili smo imejlove sa pitanjima o angažovanju biologa sa propisanim iskustvom, urologa i uslovima koje treba da ispuni rukovodilac Centra za vantelesnu oplodnju Aleksandri Vlačić, vršiocu dužnosti direktora Uprave za biomedicine i Ružici Jovanović, rukovodiocu Grupe za inspekcijski nadzor u oblasti biomedicine.

Usledio je zanimljiv domino-efekat informacija unutar državnih institucija.

Sekretarica Aleksandre Vlačić telefonom nam je, nakon nekoliko dana, prenela poruku svoje direktorice da se u vezi sa otvaranjem Centra za vantelesnu oplodnju u Subotici obratimo ministru, odnosno Ministarstvu zdravlja.

Potom je našu redakciju, drugog februara, zvao Miloš Lukić iz Uprave za biomedicinu koji nam je obećao da ćemo zvanične odgovore, ipak, dobiti.

Devet dana kasnije, kada smo Lukića pozvali da ga pitamo kada odgovore možemo da očekujemo, odgovorio nam je da ih, ipak, nećemo dobiti i da pitanja u vezi sa otvaranjem Centra za vantelesnu oplodnju u Subotici postavimo pres-službi Ministarstva zdravlja.

U pres-službi su nam poručili da će videti o čemu se radi, iako smo i njima, pre mesec dana, prosledili ista pitanja.

Štetu će pretrpeti politika SNS-a

Iz subotičke filijale Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, kom smo se obratili 28. januara, takođe nikakav odgovor nismo dobili.

Subotičku filijalu, kojom rukovodi Olivera Radnić, pitali smo da li je Republički fond zdravstvenog osiguranja u Subotici odobrio sredstva Centru za vantelesnu oplodnju.

Želeli smo kod nje da proverimo i informaciju, do koje smo došli, da Zavod za javno zdravlje još uvek nije odobrio isplatu pomenutih sredstava za navodno 70 najavljenih vantelesnih oplodnji u Subotici u ovoj godini.

blank

Želeli smo da saznamo i o kojoj sumi je reč (da li je zaista posredi 140.000 evra), ali i da proverimo da li je Republički fond zdravstvenog osiguranja krajem januara zaista zatražio hitnu korekciju plana isplate i ugovora, kao i da li su pomenute izmene u ikakvoj vezi sa reinkarnacijom subotičkog Centra za vantelesnu oplodnju.

Iz subotičke bolnice, sada već tradicionalno, nismo dobili nikakav odgovor. Tamo, prema saznanjima naše redakcije, traju grčeviti pokušaji da se što pre pronađe bilo kakav biolog sa predočenim iskustvom i nekako, post festum, zakrpe ostale rupe koje su zjapile i u vreme dobijanja dozvole.

Muk državnih ustanova u vezi sa važnim pitanjima nije ništa novo, kao što nije novo da se važna dešavanja tempiraju uoči izbora ili da se dozvole pribave bez propisanih uslova.

Način osnivanja subotičkog Centra za vantelesnu oplodnju, uz dozvolu dobijenu bez zakonom propisanih kadrova i uslova, čije je prvo otvaranje, bez odgovarajuće dozvole, nesrećno sledilo izborni ciklus, uz mogućnost da se slično otvaranje dogodi i uoči ovogodišnjih izbora, ozbiljno, na koncu, kompromituje politiku Srpske napredne stranke u Subotici koja je u prethodnom izbornom ciklusu upravo obećala obračun sa belom kugom.

Ako je bez propisanih uslova i kadrova moguće pribaviti dozvolu za rad i planirati budžet, bela kuga nema puno razloga za brigu.

Šta više.

Foto: arhiva, Piksabej

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

blank

Moguća kiša

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnja temperatura u Subotici kretaće se u rasponu od 16 do 27 stepeni Celzijusa. Očekivane biometeorološke prilike će uticati relativno

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.