blank

Za sada ništa od vantelesnih oplodnji u Subotici

blank

Nakon objave našeg sajta da, uprkos lane pribavljenoj formalnoj dozvoli za rad, Centar za vantelesnu oplodnju u našem gradu ne raspolaže potrebnim kadrovima, Republički fond zdravstvenog osiguranja juče doneo uputstvo u kom je decidno navedeno da su komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju organizovane u šest zdravstvenih ustanova, među kojima nema Subotice

Branko M. Žujović

Sudeći prema jučerašnjem uputstvu Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, od ovogodišnjeg otvaranja Centra za vantelesnu oplodnju u Subotici, za sada, nema ništa, zato što među šest decidno navedenih referentnih zdravstvenih ustanova, u kojima će se obavljati biomedicinski potpomognuta oplodnja o trošku države, nema Opšte bolnice Subotica.

Parovi iz Subotice i celog Severnobačkog upravnog okruga i dalje će biti upućivani u Novi Sad, odnosno u tamošnju Ginekološko-akušersku kliniku Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, radi vantelesne oplodnje čije će troškove podmirivati Republički fond zdravstvenog osiguranja.

U pomenutom Uputstvu za sporovođenje lečenja neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje piše da su ostale ustanove, u kojima će se ova vrsta lečenja obavljati o trošku Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, klinike za ginekologiju i akušerstvo univerzitetskih kliničkih centara u Beogradu, Nišu i Kragujevcu, Ginekološko-akušerska klinika „Narodni Front“ u Beogradu i Služba za ginekologiju i akušerstvo Opšte bolnice u Valjevu.

KOMPLETNO UPUTSTVO REPUBLIČKOG FONDA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA ZA SPROVOĐENJE LEČENJA NEPLODNOSTI MOŽETE PROČITATI OVDE. 

Republički fond Zdravstvenog osiguranja obavestio je juče sve svoje filijale da je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, na predlog pomenutog fonda, doneo izmenjeni Pravilnik o sadržaju i obimu prava na zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja koji se tiče pomenutog uputstva za lečenje neplodnosti.

blank

Sve ovo u praksi znači da Opštoj bolnici Subotica, barem za sada, nisu odobrena sredstva za 70 vantelesnih oplodnji, koliko je ova ustanova, kako naša redakcija saznaje iz nezvaničnih izvora, od Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja tražila za ovu godinu, ali na kraju nije mogla da ih dobije, zbog, kako stvari stoje, nedostatka stručno osposobljenih kadrova čije angažovanje nalaže važeći pravilnik.

O činjenici da Centar za vantelesnu oplodnju, koji je 23. avgusta prošle godine ipak uspeo da pribavi formalnu dozvolu za rad od Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja, iako nije raspolagao i sada, koliko je poznato, ne raspolaže potrebnim kadrovima, naš sajt je pisao 11. februara ove goidne.

Naša redakcija je pokušala da sazna detalje izdavanja dozvole za rad Centru za vantelesnu oplodnju u Subotici i pomenutih 70 planiranih vantelesnih oplodnji, ali nije dobila odgovore od Ministarstva zdravlja, Uprave za biomedicinu, Fonda republičkog zdravstvemog osiguranja, subotičke bolnice i dr Aleksandra Radulovića koji godinama predvodi pokušaje osnivanja Centra za vantelesnu oplodnju u našem gradu.

Podsetimo, Centar za vantelesnu oplodnju u Subotici svečano je otvoren 6. februara 2020. godine, slučajno ili ne uoči tadašnjih izbora, a zatvoren je u leto iste godine, opet slučajno ili ne, posle njih, pod obrazloženjem da centar ne može da radi zbog epidemije koronavirusa.

Našoj redakciji Ministarstvo zdravlja je 30. decembra 2020. godine potvrdilo da je pomenuti centar bio otvoren bez neophodnih dozvola.

blank

Februar, 2020. godine: Konferencija za štampu u lokalnom SNS-u uoči tadašnjih izbora

Nakon toga, Centar za vantelesnu oplodnju je 23. avgusta 2021. godine od Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja formalno ipak dobio dozvolu za rad, iako, kako naši izvori navode, nije imao biologe sa propisanim iskustvom i druge neophodne kadrove, o čemu smo takođe pisali 11. februara ove godine.

Nakon pribavljanja te dozvole, zahtev subotičke bolnice da njen Centar za vantelesnu oplodnju dobije sredstva za 70 oplodnji u ovoj godini nije prošao kod Fonda zdravstvenog osiguranja.

Prema medijskim izveštajima, u Centar za vantelesnu oplodnju u Subotici, koji je svečano bio otvoren pa odmah potom zatvoren, grad, država i donatori do sada su izdvojili nekoliko stotina hiljada evra.

O otvaranju Centra za vantelesnu oplodnju u našem gradu govori se već dve decenije, ali ta zamisao nikada nije ostvarena. Tako je „Politika“ još 26. maja 2008. godine izvestila da je Opšta bolnica Subotica postala novi regionalni centar za vantelesnu opldonju, kao prva bolnica u zemlji, mimo kliničkih centara, u kojoj će se, kako je u izveštaju navedeno, primenjivati ova najsavremenija ginekološka metoda.

Tadašnja Komisija za zdravstvene tehnologije Ministarstva zdravlja, sa državnim sekretarom Tomislavom Stantićem na čelu, odobrila je, prema pisanju “Politike”, subotičkoj bolnici početak rada ovakvog centra, a Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, prema rečima sekretara Miloša Lučića, tada je trebalo da uloži više od 20 miliona dinara u kupovinu opreme.

Posle toga je, u više navrata i tokom više godina, otvaranje Centra za vantelesnu oplodnju u Subotici bombastično najavljivano u lokalnim i nacionalnim medijima, ali pomenuti centar nikada nije zaživeo.

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

blank

Malo i umereno oblačno

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnja temperatura u Subotici kretaće se u rasponu od 2 do 15 stepeni Celzijusa. U toku pre podneva očekivane su

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.