blank

Održan okrugli sto “Kakav nam Zoološki vrt treba?” (VIDEO)

YouTube video

Pred Zoološkim vrtom konsolidacija zbirke, novi master plan, osmišljavanje i pisanje razvojnih projekata. Među najvećim problemima ustanove male zarade i nedostatak radne snage

Branko M. Žujović

Učestvujući na okruglom stolu našeg portala, posvećenom budućnosti Zoološkog vrta na Paliću, koji je održan sinoć u Infostud habu, vršilac dužnosti direktora, Sonja Mandić, rekla je da je pred ovom ustanovom konsolidacija zbirke, osmišljavanje i pisanje razvojnih projekata.

Mandić je pojasnila da je Zoološki vrt ustanova kulture od osnivanja, kada je to, kako je rekla, možda i imalo smisla, te da, u skladu sa zakonom, svake godine usvaja jednogodišnji plan rada.

– Suviše smo funkcionisali ad hok. Proteklih desetak godina, većina kapitalnih objekata građena je iz međunarodnih sredstava. To nije jedngodišnji plan, vi ne možete u IPA ili nekom drugom međunarodnom projektu da sledite jednogodišnji plan. Direktor koji započne takav jedan projekat verovatno neće biti isti onaj koji će ga završiti. Potreban nam je petogodišnji ili bolje desetogodipnji master plan. Onda ne bi bilo toliko važna ličnost direktor,a, koliko da onaj ko je direktor dosledno sprovede ili pokuša da se drži plana – istakla je Sonja Mandić.

blank

Gorući problem Zoološkog vrta na Paliću su niske zarade, ali i manjak radne snage.

– Zakon o budžetskom sistemu ograničava naše mogućnosti. U slučaju da pokušamo da povećamo plate, vezani smo za Uredbu o koeficijentima i racionalizaciju u javnom sektoru. Racionalizacija nam je 2014. osujetila jednan ambiciozan akt o sistematizaciji i zanačajno smanjila broj izvršilaca. Od tada taj propis se svake godine produžava 1. januara, pa kuburimo sa brojem zaposlenih – ističe Mandić.

Kristijan Ovari, nekadašnji biolog palićkog Zoološkog vrta, koji je sada zaposlen u Zoološkom vrtu u Beogradu, kaže da je nedostatak radne snage u Zoo vrtu na Paliću drastičan.

– Beogradski vrt prostire se na šest hektara. Tamo nema parkova, najveći problem je nešto lišća koje padne u jesen. Palićki se prostire na 18 hektara i značajnim delom je botanička bašta. U Beogradu je pomenutih šest hektara podeljeno na tri reona i svai reon ima deset izvršilaca. Palićki vrt je podeljen na šest reona i svaki reon ima po jdnog izvršioca. Znate, mi u Beogradu dobijemo nervni slom kada nam reon, zbog odsustva radnika, padne na tri izvršioca, a nemamo park – istakao je Ovari, dodajući da zoološki vrtovi nisu jedni drugima konkurencija i da su iz Beograda .

blank

Učesnici okruglog stola saslušali su najpre izlaganje dr Đerđa Sorada, nekadašnjeg predsednika Skupštine opšptine Subotica i opštinskog Saveta za razvoj grada, u čije je vreme, sredinom osamdesetih godina prošlog veka, uređeno gradsko jezgro, koji je izneo više predloga za razvoj Zoološkog vrta.

Kristojan Ovari je istakao važnost udruživanja zooloških vrtova i podsetio da je nedavno načinjen važan korak na tom planu, dok je Sonja Mandić podržala ideju o saradnji ustanove sa udruženjima građana, što je, kao je dodala, važna referenca pri konkurisanju za sredstva iz međunarodnih projekata.

Odgovarajući na pitanje da li je zoološki vrt bez slonova, žirafa i belih medveda uopšte zoološki vrt, Mandić je izjavila da palićki Zoološki vrt, koji se finansira iz gradskog budžeta i sopstvenih prihoda, uopšte nema fonda za kupovinu novih životinja i najavila uređenje volijere za žirafe.

blank

Ovari je pojasnio način funkcionisanja mehanizma razmene životinja među evropskim zoološkim vrtovima.

– Ne možemo otići u prodavnicu i kupiti žirafu, slona ili belog medveda. Danas su evropski zoo vrtovi ujedinjeni. Upravo činimo to isto i na nacionalnom nivou. Na primer, da biste ubuduće imali belog medveda, u skladu sa evropskim pšropisima, samo za njega morate da imate hektar ispusta, a od toga dve trećine treba da su pod vodom. Bazen treba da bude dubok barem 3 metra i treba da postoji jedan bazen sa morskom vodom – rekao je Ovari. – To nam je sve potrebno da bismo u dogledno vreme dobili jednog od 104 bela medveda koliko je trenutno dostupno.

Kompletan snimak okruglog stola dostupan je na našoj “Jutjub” stranici.

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.