blank

Pametno upravljanje otpadom

blank

Humanitarno ekološka akcija „Čepom do osmeha” bavi se sakupljanjem plastičnih čepova, a radi pomoći i pružanja podrške deci sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom. Sakupljeni čepovi bivaju transportovani u reciklažne centre, a ostvarenim novčanim sredstvima kupuju se različita namenska pomagala. Do sada je sakupljeno preko pet stotina tona plastičnih čepova i obezbeđeno pedeset i šest pomagala za decu širom Srbije

Plastični čep je samo jedan simbol. Simbol koji označava brigu o zaštiti životne sredine, negovanje volonterskog duha, humanost, solidarnost, empatiju i simbol kojim se podstiče edukacija o separaciji otpada i reciklaži. Sa odvajanjem plastičnog čepa u domaćinstvu, zapravo smo postavili osnove i usadili naviku za vršenjem primarne selekcije otpada.

blank

Kako smo kroz delovanje udruženja postigli željeni cilj, a to je da svaki pojedinac u Srbiji odvoji i sakuplja plastični čep, odlučili smo da pomerimo granice i zadamo sebi još kompleksnije zadatke i definišemo nove izazove. U skladu sa tim, udruženje „Čepom do osmeha“ organizovalo je svoje prvo „Eko-dvorištance”, koje se nalazi u Novom Sadu, u Ćirpanovoj 25, a koje podrazumeva pet raznobojnih kanti namenjenih za separaciju otpada, koje su dostupne celokupnom građanstvu – žuta kanta za PET ambalažu, plava kanta za papirni otpad, crvena kanta za limenke, zelena kanta za staklenu ambalažu i braon kanta namenjena bio-otpadu. Neizostavno, dostupna je i kanta za odvajanje plastičnih čepova.

Prvenstveno i najbitnije je da otpad namenjem za separaciju mora biti čist, sa akcentom da
se suvi otpad treba odbojiti od mokrog. Kako bismo svim vernim i vrednim sakupljačima, kao i ljudima koji prate i podržavaju naš rad, olakšali proces separacije otpada, sadržajem ovog teksta bliže ćemo pojasniti koje se to sirovine u okviru navedenih tipova otpada mogu reciklirati.

blank

PET ambalaža podrazumeva plastične posude, plastične boce svih boja, pri čemu se toleriše prisustvo etiketa i čepova na bocama. Papirni otpad podrazumeva karton (talas – lepenka, komercijalne kutije), beli papir (iz kancelarijskih arhiva, papir za štampanje), novine (dnevna štampa, ilustrovana štampa), masne časopise (npr. „Burda”), novinski papir sa spajalicama (katalozi iz trgovina), hromokarton (kutije od „jafa” i „mančmelou” keksa), kao i flajere i liflete. U papirni otpad se ne može odvajati papir mastan od hrane i ulja.

Kada je reč o limenkama, mogu se sakupljati sve aluminijumske limenke od sokova i alkoholnih pića, kao i sve vrste konzervi. Pod obaveznim je da konzerve od hrane (ribe, voća, povrća) budu isprane i čiste. U okviru staklene ambalaže koja se može odvajati i reciklirati, nalaze se flaše od svih pića, kao i tegle i čaše. Ono što je bitno naglasiti jeste da se slomljeno staklo ne može odvajati u okviru navedene forme.

U kantu u koju se odvaja bio-otpad može se odlagati kuhinjski otpad, ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kafe, vrećice od čaja, ostaci hleba, listovi salate, blitve, kelja, vrtni ili zeleni otpad (uvelo cveće, granje, otpalo lišće, pokošena trava, ostaci voća i povrća i slično), male količine ostalog bio-otpada (kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci). U bio-otpad se ne odvajaju ostaci termički obrađene hrane, meso, riba, kosti, koža, mlečni proizvodi, ulja i masti, pepeo, guma, opasni otpad, obojeni lakirani drveni otpad, odeća, cigarete.

blank

Organizovanjem ovakvog tipa reciklažnih dvorišta, kao i kroz projekat „Eko-karavan” koji sprovodi organizacija „Čepom do osmeha“, vrši se edukacija stanovništva na temu primarne selekcije, odnosno razvrstavanja otpada počevši od domaćinstva. Kroz komunikaciju sa sugrađanima vrše se analize o tome koliko i da li vrše primarnu selekciju otpada u svojim domovima, šta bi ih dodatno podstaklo na to, da li prilikom nabavke proizvoda razmišljaju o tome da li je ambalaža koju kupuju reciklabilna, kao i mnoge druge.

Sve navedene aktivnosti trenutno se sprovode samo na teritoriji Grada Novog Sada, dok se u bližoj budućnosti njihova realizacija planira i u drugim gradovima Srbije.

U akciji „Čepom do osmeha“ učestvuje preko dve hiljade aktivnih volontera i dvadeset i pet angažovanih koordinatora u svim većim gradovima zemlje. Koordinatori za grad Suboticu su Marijana Vidović, njen suprug Goran i sinovi Miloš i Luka Vidović.

Za sve informacije u vezi sa akcijom „Čepom do osmeha“, građani se mogu obratiti na brojeve centrale – 069/31-13-100 i 069/31-13-107, imejlom na: [email protected], posredstvom društvenih mreža „Fejsbuk“ i „Instagram“, ili putem internet-stranice cepomdoosmeha.org.rs.

Spisak mesta na kojima Subotičani mogu da ostave sakupljene čepove:

Naselje Prozivka

– Mesna zajednica Bajnat
– Dm drogerie markt
– Stambena zajednica Braće Radić 156
– Restoran „Babys“

Naselje Ker

– Benzinska pumpa „Euro-Petrol“ u Ulici Otmara Majera
– Restoran „Dvor“

Teslino naselje

– Restoran „Rene“
– Zdrava hrana „Taki plus“
– Samousluga „Crni Džo“

Naselje Aleksandrovo

– Apoteka Ogranak 16

Centar grada

– Apoteka „Higija Su“
– Zdrava hrana „Sunčev cvet“
– Dm drogerie markt na Korzou
– Apoteka Ogranak 2, kod Sinagoge
– Zdrava hrana „Bioteka“, kod Mlečne pijace, u dvorištu
– Knjižara „ForA4“ u Arsenija Čarnojevića
– Glavna autobuska stanica, čekaonica
– Ambulanta kod Željezničke stanice
– Dispanzer (dečije, školsko, zubno odeljenje i odeljenje ginekologije)
– Apoteka Ogranak 17, Matije Gupca

Novo selo

– Buket i Paket
– Samousluga „TIM market“

Mali Bajmok

– Samousluga „IT Dora“
– Dm drogerie markt u Stop shop-u

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.