blank

Zvezdan Kalmar: Fama o litijumu kao novom zlatu je lažna i manipulativna

blank

Koalicija za održivo rudarstvo sa partnerima najavljuje nastavak borbe za očuvanje ekološkog okruženja u Jadru i Rađevini

Zvezdan Kalmar

Koalicija za održivo rudarstvo Srbije (KORS) osnovana je kao posledica decenije dugog i iskrenog napora da se rudarstvo u Srbiji pretvori u ekonomsku aktivnost koja neće uništavati zdravlje, imovinu i živote ljudi. U isto vreme, zalažemo se za rudarstvo koje obezbeđuje potrebne minerale (rude) na ekološki, ekonomski i društveno prihvatljiv način.

Koaliciju sačinjavaju nevladine organizacije (NVO), građani koji žele pozitivnu promenu strukture rudarstva u Srbiji i prestanak rudarenja opasnih i ekološki neprihvatljivih minerala, kao i eksperti (ekolozi, prostorni planeri, rudari i energetičari) koji vide i razumeju izazove.

U lozničkom kraju u planu je novi, jedan od najstrahovitijih projekata ikada smišljenih u Srbiji: rudnik litijuma i fabrika za proizvodnju litijum-karbonata, borne kiseline i srodnih proizvoda. Ovaj projekat potpuno bi uništio izuzetno plodnu, čistu i blagodatnu dolinu Jadra i veliki deo Rađevine.

Pomenuti kraj naše zemlje sastoji se od dvadesetak sela i dva značajna naseljena mesta: Loznice i Krupnja. Međutim, ovim projektom bila bi pogođena i većina Šapčana, odnosno stanovnika obližnje Mačve, kao i sela uz reke Drinu i Savu koje će biti zapljusnute zagađenjima iz budućeg rudnika. Valjevce ovaj projekat takođe suštinski ugrožava.

Područje Jadra i Rađevine poznato je po značajnom broju izuzetno kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda, po ogromnom broju istorijskih i arheoloških nalazišta, a možda najviše po manastiru Tronoša i rodnom selu Vuka Stefanovića Karadžića Tršiću. Upravo ova mesta obuhvata plan posebne namene za ovaj rudnik i fabriku.

Značajna karakteristika procesa pripreme za početak rada rudnika, jeste da nam ni jedna detaljna studija ne pruža informacije o stvarnim karakteristikama rudnika. Mi ništa ne znamo o količinama supstanci koje će postrojenja u Jadru koristiti. Ne znamo ni šta će tačno biti vađeno ispod zemlje, gde će biti odlagane ogromne količine otpada, koliko će vode ulaziti u rudnik i postrojenja, a koliko iz njega izlaziti. Nisu nam poznati ni detalji u vezi sa odlagalištem, niti koliko će električne energije pogoni koristiti i za šta tačno. Ne znamo ni odakle će struja prispevati. Ovakvih nepoznanica je na pretek.

blank

Sve informacije koje posedujemo potiču iz prezentacija i nezvaničnih tvrdnji zaposlenih u Rio Tintu. Glavna dozvola koju je do sada Rio Tinto dobio, jeste prostorni plan zasnovan na apsolutno nedovoljnim studijama. Slobodno se može reći da je ovaj projekat pripreman potpuno nelegitimno.

Rio Tinto podigao u vazduh arheološko nalazište i svetilište Aboridžina u zapadnoj Australiji. Uništili su pećine u kojima su nađeni tragovi prisustva starosedelaca u Australji stari 46.000 godina. Sve je “bilo po zakonu”, kao u Srbiji!

Zverska jagma za resursima i finansijskim profitom je kumovala i turbulentnim političkim dešavanjima u Boliviji, u čijim planinama leži četvrtina poznatih rezervi litijuma. Bivši predsednik Bolivije, Evo Morales je litijum proglasio za nacionalno dobro. Boliviju je od izvoznika sirovog litijuma pokušao da razvije u proizvođača i izvoznika litijumskih baterija. Čak je i konzervativni “Fajnenšl tajms” Moralesovu strategiju u rudarstvu bio ocenio kao faktor uspeha tamošnje nacionalne ekonomije.

Na žalost, zakoni Republike Srbije (Zakon o rudarstvu i Zakon o planiranju i izgradnji) dopuštaju donošenje ovakvih odluka od strategijskog značaja na nelegitiman način. Zbog toga je jedna od centralnih tema našeg rada, pored borbe protiv određenih vrsta rudarstva, zapravo, temeljna izmena zakona i njihovo usklađivanje sa strategijama i zakonima Evropske unije. Na žalost, Srbija primenom ovih zakona postaje sve više kolonija jeftinih sirovina i nesputanog uništavanja životne sredine zarad koristi stranih, ali i domaćih korporacija.

blank

Fama o litijumu kao novom zlatu je potpuno lažna i manipulativna. Građanima treba da bude jasno da je ekološka destruktivnost proizvodnje litijuma prepoznata. Već duži niz godina najvažnije svetske naučne institucije sprovode istraživanja upotrebe drugih minerala, kao zamene za litijum u procesu proizvodnje baterija i akumulatora.

Upravo su prošle godine natrijum-jonske baterije dovedene do nivoa efikasnosti i trajanja poput litijumskih. Problem težine ovih baterija rešava se promenom tehnologije katoda, od ugljeničnih ka grafenskih. Može se sa sigurnošću reći da će za manje od pet godina natrijum I drugi minerali potpuno zameniti litijum, čime će ovaj mineral, u celom svetu prepoznat kao vrlo destruktivan, biti potpuno prevaziđen.

Upravo zbog toga govorimo da Srbija ne sme deo svoje teritorije da uništi u ime tehnološkog rešenja koje je, praktično, već prevaziđeno.

U borbi protiv otvaranja rudnika litijuma KORS sarađuje sa građanskom inicijativom “Zaštitimo Jadar i Rađevinu”. Po sredi je nevladina organizacija koja se bori za očuvanje Jadra i Rađevine. U kampanju smo uključili građane i nevladine organizacije iz Srbije, ali i rasejanja jer ogroman broj ljudi planira da se vrati u ovaj izuzetno čist i perspektivan poljoprivredni kraj.

U tom smislu KORS je jedan od vodećih aktera, ali ni slučajno jedini. Mi smo tu da pomognemo građanima da upoznaju domaću i svetsku javnost sa svojim stavovima o ovom projektu, koji odlučno odbijamo.

blank

Na žalost, postoje i nevladine organizacije koje svesno ili nesvesno neguju destruktivne ideje i aktivnosti. Usled toga je došlo do velikog broja sukoba čije posledice za sada uspešno “peglamo” i prevazilazimo. Jedan od ključnih problema je to što mnoge nevladine organizacije u Srbiji ne shvataju strukturu i smisao pravnog i političkog sistema. Misle da se isključivo građanskim inicijativama može promeniti pravni i institucionalni okvir.

Ove organizacije konstantno i sve oštrije odbijaju da se udruže sa pravom opozicijom, odnosno onemogućavaju i stigmatizuju opozicione partije da se pozabave ovim pitanjima, na lokalu ali i na nacionalnom nivou, čime svesno ili nesvesno podržavaju vladajuću političku garniture što je dovelo do stvaranja dvotrećinske većine u nacionalnom parlamentu koja bespogovorno podržava ovaj uništavajući marš inostranih i domaćih rudarskih korporacija na štetu građana I životne sredine u Srbiji.

Na veliku žalost, mi moramo da vodimo višestruke bitke umesto jedne. Rio Tinto i druge korporacije, koje su se tokom poslednjih desetak godina potrudile da izlobiraju donošenje zakona i uredbi koje omogućavaju strahoviti rudarski marš po Srbiji, zadovoljno trljaju ruke. One posmatraju kako nevladine organizacije pokušavaju da izigravaju političke partije, onemogućavajući opoziciju da podigne glas protiv sistematskog uništavanja demokratije i pravnog sistema Republike Srbije, a zarad privatnih interesa Rio Tinta i drugih privatnih rudarskih kompanija.

Tražili smo i dobili priliku da razgovaramo sa Rio Tintom. Otvoreno i jasno želim da naglasim da je to bio naš poslednji pokušaj da od njih dobijemo podatke iz studija koje nisu objavili kada je trebalo, odnosno u vreme izrade plana posebne namene. Svaki od tri razgovora koji smo imali se završavao praznim obećanjima ili izjavama da je ogromna većina podataka koje smo tražili zapravo poslovna (komercijalna) tajna. Postalo je potpuno jasno da oni u hodu menjajuu projekat i da su lažno predstavili vladi i javnisti strukturu, kao i obim projekta, odnosno da nikada i nigde nisu dali definitivne parametre projekta.

U tom smislu, mi otvoreno ponavljamo da su oni falsifikovali službene isprave, a da je Vlada Republke Srbije to svesno dopustila, kršeći Ustav i prava građana.

Mi ih čekamo na sledećoj stanici, kada budu pokušali da dobiju sledeću dozvolu. Za tu stanicu im javno i otvoreno kažemo: nećete proći! Biće tužbi, suđenja, protesta građana i internacionalizacije protesta. Sasvim je izvesno da neće moći da počnu sa pripremnim radovima nikada i ni na jednom delu predviđenog prostora.

Građani su već počeli da im odbijaju ugovore o pravu prolaska kamiona. Veliki broj građana zatražio je prenamenu zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko. Građani veruju da je prava energija obnovljiva, a da su “energenti” budućnosti med, maline, kukuruz, detelina, mlekoi drugi proizvodi poljoprivrednika iz Jadra i Rađevine.

Rio Tinto je dobrodošao da počne da se bavi poljoprivredom. Druge vrste svojih aktivnosti neće moći da obavlja u Jadru i Rađevini.

 

Autor je predsednik KORS-a i programski direktor CEKOR-a. Izneti stavovi i mišljenja ne predstavljaju nužno stavove redakcije.

Foto: Medija centar

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.