Elektrodistribucija Srbije (EDS) saopštila je da od 1. juna počinje očitavanje brojila na tri meseca, podsećamo.

Ova promena je rezultat primene člana 197a Zakona o energetici, koji u skladu sa evropskom praksom predviđa da se brojila očitavaju najmanje jednom godišnje. Međutim, EDS je, na osnovu iskustva, odlučio da ovaj rok skrati na tri meseca.
Korisnici električne energije će od 1. do 6. u mesecu moći sami da dostavljaju stanje brojila i tako preuzmu ulogu samočitača, izjavila je v.d. direktora EDS Biljana Komnenić. Stanje brojila moguće je poslati putem mobilne aplikacije, e-pošte, sajta EDS, telefonom, kao i na šalterima lokalnih elektrodistribucija.
Aplikacija EDS, koja već ima više od 220.000 korisnika, omogućava brzo i lako prijavljivanje stanja brojila. Nakon instalacije aplikacije, korisnici biraju svetlo plavu ikonicu „prijava stanja brojila“, unose osnovne podatke i šalju slike brojila. Detaljna uputstva dostupna su u aplikaciji, na sajtu EDS i na njihovom Jutjub kanalu.
Takođe, stanje brojila može se prijaviti i putem sajta: https://elektrodistribucija.rs/prijava_ocitanih_stanja_online, gde su dostupni i kontakti za slanje prijave e-poštom i telefonom. Korisnicima koji nisu vični novim tehnologijama, od 1. juna na raspolaganju je besplatan kontakt centar na broju 0800 360 300.
Elektrodistribucija će svakog meseca snabdevaču slati podatke o očitanoj, dostavljenoj ili procenjenoj potrošnji za izradu računa. Radnici EDS-a će brojila na terenu očitavati jednom u tri meseca, a u periodu između očitavanja, ukoliko korisnik ne dostavi stanje, primenjivaće se procena potrošnje zasnovana na istorijskim podacima i softverskim modelima.
Većina odredbi Zakona o energetici prati evropske standarde, gde se u zemljama poput Nemačke i Češke brojila očitavaju jednom godišnje, a u nekim slučajevima tromesečno ili na pola godine.
Za korisnike sa ugrađenim pametnim brojilima, stanje se daljinski očitava jednom mesečno, isključivo od strane EDS-a. Do sada je ugrađeno oko 600.000 pametnih brojila, a plan je da se do kraja decenije obuhvati oko 80% mreže u Srbiji. Postavljanje dodatnih 600.000 pametnih brojila biće finansirano kreditima EBRD i EIB.
Ova mera predstavlja korak ka modernizaciji i usklađivanju sa evropskim standardima, uz omogućavanje korisnicima veće kontrole nad potrošnjom električne energije, smatraju nadležni.