“Posle toliko dogovora na različitim nivoima, apsurdno je da Bakić sada kaže kako mu je pokrajinska vlada poslala nalog da sprovodi nezakonite radnje”, tvrdi naš sagovornik
Branko M. Žujović
Miroslava Matkovića ne treba posebno predstavljati, nakon nedavno održanog protesta subotičkih poljopriuvrednika koji je predvodio.
Od tada, koliko do juče, razgovarao je sa premijerkom Anom Brnabić, predsednikom pokrajinske vlade u Novom Sadu Igorom Mirovićem i u tri navrata sa gradonačelnikom Stevanom Bakićem.
Ovo je njegov drugi intervju za Subotičke.rs. U prvom je do detalja izneo kako se protest subotičkih poljoprivrednika odvijao i o čemu se razgovaralo u Beogradu, Novom Sadu i Subotici.
Tokom protesta ste, u političkom smislu, matirali su gradonačelnika. Bakić je, najpre, tvrdio da on i Grad nisu nadležni da vam pomognu. Nakon vašeg sastanka sa predsednikom pokrajinske vlade Igorom Mirovićem, pokazalo se da upravo Grad treba da formira komisiju koja bi procenila stanje i eventualno predložila proglašenje elementarne nepogode zbog suše. Usledili su i neki razgovori na tu temu u Gradskoj kući, ali su oni za sada jalovi. Pokrajinska administracija trebalo je u međuvremenu da pošalje dopis u vezi sa formiranjem pomenute komisje Gradskoj kući…
Matković: Dopis iz Novog Sada je u međuvremenu stigao i u njemu piše ono što smo i očekivali, a to je da Grad treba da započne proces utvrđivanja visine štete na poljima i da se formalno pošalje zahtev, sa gradskog nivoa, Vladi. Zbog čega gradonačelnik to ne želi da uradi, zaista nije jasno. Posle toliko dogovora na različitim nivoima, apsurdno je da sada kaže kako mu je pokrajinska vlada poslala nalog da sprovodi nezakonite radnje.
Gradonačelnik ovih dana ne želi da govori o toj temi za naš sajt, a ostali ga, izgleda, ne pitaju puno o tome. Ko bi mogao da prelomi ovaj proceduralni Gordijev čvor?
Matković: Nama nije važno ko će, konačno, prelomiti i započeti procenu štete. Bitno je da se to što pre uradi, dok ima kukuruza na njivama.
Koliku vam je pomoć Gradska kuća ponudila na kraju, nakon što su njeni predstavnici praktično primorani da sednu za sto sa vama, odnosno nakon što se ispostavilo da je Gradska kuća ipak nadležna?
Matković: Ponuđena pomoć je u prvobitnom predlogu iznosila 60 miliona dinara. Tokom razgovora se smanjivala. Na kraju su nam ponudili 15 miliona dinara. Četiri puta manje nego na početku. To jednostavno nije dovoljno ni za šta i predstavlka svojevrsno poniženje za nas.
Šta će biti sa troškovima odvodnjavanja?
Matković: Troškove u vezi sa naknadom za odvonjavanje niko ne spominje, osim nas. Jedino mi želimo da razgovaramo o tome koliko ta nadoknada u Subotici ovog leta nema smisla, ali sagovornici na tu temu ne postoje.
Kakva je uloga Republičkog hidrometeorološkog zavoda? U kom kontrekstu je RHMZ pominjan tokom vaših razgovora sa gradonačelnikom, Mirovićem i premijerkom?
Matković: Po uputstvu za procenu štete potrebni su podaci RHMZ-a koji bi trebalo da budu merodavni, tačni i precizni. Analiza RHMZ-a kaže da u odnosu na raniji period nema značajnih odstupanja, pa prema tome nema ni uslova za proglašenje elementarne nepogode.
ŠTA JE RHMZ ODGOVORIO NAŠOJ REDAKCIJI O OVOM PITANJU PROČITAJTE OVDE.
Pitamo se kakvi će rezultati analize biti ako i sledeće dve-tri godine budu ovakve? Da li to znači da će suša, u stvari, postati normalno i očekivano stanje? Da li to znači da će to biti jedino naš problem i ničiji više?
Pri tome, nisu svi regioni jednako pogođeni nedostatkom kiše, a metodologija za procenu štete nije menjana od 1987. godine. Recite vi meni, da li se klima promenila od 1987.godine? Šta se sve promenilo od tada, ali metodologija, eto, nije…
Evropska komisija je upravo sever Bačke označila kao područje koje je pogodila drastična suša. O čemu se tu radi i odakle ovakav raskorak?
Matković: Pribojavamo se da, osim reči i obećanja, drugog više nema ništa. Vidimo da dopis upućen gradonačelniku iz Pokrajine nije dovoljan. Gradonačelnik sada traži isti takav zahtev zahtev od Vlade Srbije, iako nam je i u Vladi Srbije rečeno da Grad mora pokrenuti proces utvrđivanja stepena štete na poljima.
Smatrate li da Gradska kuća kupuje vreme i ukoliko to smatrate, zašto to čini?
Matković: Ne želimo da nagađamo zbog čega sve odugovlače. Razočarani smo odnosom Gradske kuće prema našim problemima.
Šta se na kraju dogodilo sa cenom suncokreta i kako teče otkup?
Matković: Cena suncokreta je onolika koliko je plaćaju otkupljivači, a to je 65 dinara akotna cena . Još uvek ne znamo na koji način će biti refundirana razlika do dogovorene cene od 73 dinara, niti znamo o kojim količinama govorimo.
Sada imamo krizu u snabdevanju mlekom. Kako ona izgleda iz ugla poljoprivrednika?
Matković: Sve što je dogovoreno u Vladi ne funkcioniše u praksi. Prevareni smo i to se vidi po otkupnim listovima. Takođe smo prevareni i obećanjem o premiji za mleko. Obećano je 15 dinara po litru, a sada je 10. Sve što su mogli da obećaju obećali su, samo da bismo se mi povukli sa protesta. I vidite rezultat. Nemamo više poverenja ni u koga.
Šta mislite o ideji da proizvođači mleka direktno ponude mleko građanima, ne samo na pijacama, već i posredstvom onlajn platformi, pravo na kućnu adresu?
Matković: Mleka nema zato što nema krava, a krava nema zato što je mleko i meso jeftino a hrana za krave skupa i nema je dovoljno. Za farmera je povoljnije da proda stoku nego sa kupuje hranu. I taj negativan trend će se nastaviti pošto traje već desetak godina.
Šta ćete preduzeti ukoliko Gradska kuća nastavi da kupuje vreme?
Matković: Videćemo kako se razvija situacija pa ćemo u skladu sa time i reagovati
One response to “Miroslav Matković: Mirovićevo pismo gradonačelniku nije dovoljno, sada traži isto takvo od premijerke Ane Brnabić”
Država funkcionište po principu “pozicije bez odgovornosti”; predsedik zagovara pravilo “obratite mi se lično”. S toga, svo nezadovoljstvo i nepoštovanje Zakonskih odredbi neophodno je staviti na papir i poslati predsedniku države, g. Aleksandru Vučiću.