blank

Letnji kamp “Čupava Kata” u Bajmoku okupio decu u osnovnoj školi

Kamp „Čupava Borzaš Kata“ osmišljen je od strane bajmočkih nastavnika Osnovne škole „Vuk Karadžić“ koji već petu godinu za redom organizuju ovakav vid okupljanja, kako bi deca iz sela imala priliku da što raznovrsnije provedu letnji raspust.

blank

Na ideju su još pre par godina došli Sanja Maravić Bjelica, Andrea Besedeš Nađ, Slobodanka Radulović, Kristijan Milanković, Ana Penzeš, Greta Bašić Palković a ekipa nastavnika i ostalih koji nedelju dana bajmočkoj deci pružaju malo drugačije leto.

Svake godine, kamp poseti sve više dece. Ove godine se na ovo sedmodnevno druženje prijavilo 52 učesnika od sedam do 15 godina, a pored nastavničkog osoblja veliku uglogu igraju i volonteri koji su nekada i sami bili učenici ove bajmočke, osnovne škole. Kamp „Čupava Kata“ dobio je i međunarodni karakter. Polaznici kampa pričaju kineski, mađarski, srpski, ruski i engleski, većini kao jezik sporazumevanja. Po rečima nastavnice istorije Sanje Maravić Bjelice, 2019. godine kada se počelo sa organizacijom kampa nisu ni slutili da će ga pohašati i deca iz Uzbekistana, Kine i Rusije.

blank
Foto: privatna arhiva

Cilj ovog nebičnog, ali nadasve edukativnog kampa je druženje, povezivanje gradiva sa životom, proširivanje znanja ali i saradnja sa institucijama kulture kao i istraživanje lokalnih specifičnosti, po principu „upoznaj okolinu da bi je više voleo“.

blank
Foto: privatna arhiva

Bajmočani su iskazali veliku solidarnost, mnogi su se javili da podrže ovakav vid druženja a treba istaći neke od sponzora koji su i ove godine pomogli bajmočki kamp „Čupava Kata“ kao što su Mohači, Ewas, Matijević.
Program je širok i raznovrstan: od biologije, istorije do geografije. Nastavnici koji uz đake provode dane ove godine vodili su i u Sombor, gde su se upoznali sa životom znamenitih ličnosti koje su živele u tom gradu i okolini: Laza Kostić, Ivan Sarić, Ana Bešlić, Ernest Bošnjak. Pored lokalnih specijaliteta, kao što je kolač „čupava Kata“ po kome je kamp i dobio ime, upoznaju se i sa kineskom hranom, koja će ove godine biti kulinarski specifikum.

Ovo je prilika da se kroz ovakve radionice razvija tolerancija, naglašava važnost sela, zdrave hrane, vazduha, zemljišta – uopšteno okoline. Deca imaju priliku da nauče nešto o starim zanatima koji još uvek opstaju u seoskim sredinama. Ovo je samo jedan mali segment bajmočkog kampa koji daje sadržinu i smisao deci koja ga pohađaju.

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.