blank

Manje ribara u Srbiji, odmažu im loši propisi i masovni krivolov

Zvanična statistika beleži rast broja privrednih ribara, ali oni tvrde da ih sada ima 4,5 puta manje u odnosu na početak 21. veka. Oni cenjuju da su do tako drastičnog pada doveli propisi koji im „onemogućavaju da normalno rade“, kao i masovni krivolov.

blank
Foto: Pixabay

Kako prenose Biznis i finansije, krivolov je ogroman problem saglasne su i organizacije koje izdaju dozvole za ribolov, ali po mnogim drugim pitanjima njihovi stavovi se razilaze od procena ribara.

Ribolov i uzgoj ribe su veoma značajna ekonomska grana za one koji se njima bave, ali prema podacima Privredne komore Srbije (PKS) učešće proizvodnje i ulova ribe u našem BDP-u je manje od jedan odsto.

Pod proizvođačima se uglavnom podrazumevaju oni koji uzgajaju ribu u ribnjacima i to su najčešće preduzeća, dok se ribolovom na rekama bave ribari.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazuju da najveći deo domaće ribe, 76 odsto, dolazi iz uzgoja, a ostatak otpada na ono što su ulovili privredni i rekreativni ribari.

Ovu oblast regulišu Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda iz 2014. godine i srodni propisi.

Shodno njima, privredni ribolov dozvoljen je samo na Dunavu, Savi i Tisi i to ne u celom toku tih reka, već u njihovim pojedinim delovima.

Dozvolu za ribolov mogu dobiti samo privredna društva ili preduzetnici koji ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom.

U te uslove spadaju polaganje stručnog ispita, ograničenje koliko alata se može koristiti po jednom preduzetniku, ali i obaveza za ribare da vode evidenciju o količini ulovljene ribe.

Broj ribolovaca u Srbiji

Zvanični podaci pokazuju da je broj ribara u 2023. bio veći nego u prethodnim godinama.

Prema rečima Nenada Budimovića iz Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda PKS-a, u ovoj godini je za slatkovodni ribolov registrovano 16 privrednih društava i 661 preduzetnik-ribar. Broj preduzetnika je u odnosu na 2021. porastao za 232, a u odnosu na 2020. godinu za 253. Međutim, podaci PKS-a takođe pokazuju i da je u 2006. godini na našim rekama radilo 1.051 ribolovaca.

Dragoljub Ristić, predsednik Asocijacije alasa Srbije, tvrdi da je broj privrednih ribara 2.000 godine iznosio 3.000, ali je smanjen usled penzionisanja starijih i nezainteresovanosti mladih za taj posao, kao i zbog uvođenja nove regulative.

Izvor: Nova Ekonomija

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.