Predstavnici poljoprivrednika, sa Udruženjem poljoprivrednika iz Subotice, sastali su se danas sa predstavnicima Vlade kako bi razgovarali o problemima sa kojima se suočavaju poljoprivrednici, koji i pored garancija Vlade u poslednje dve godine, ne dobijaju novac za subvencije koje su dogovorene još prošle godine.
“Mi smo danas sa predstavnicima Vlade i ministarstva predočili šta od dogovorenog još nije urađeno. I dalje nam stižu naknade za odvodnjavanje iako je trebalo od ove godine da budu ukinute. Takođe, tražili smo 17.000 dinara za seme bez pravdanja računa. Rečeno nam je da se za ovu godinu mora predavati za sertifikovano seme uz račun a biće isplaćeno, po njihovim rečima, do decembra” – kaže Miroslav Matković.
Kako kaže, u Vladi je najavljen rebalans budžeta, koji bi trebalo da se desi u oktobru, kako bi se ovogodišnje subvencije mogle isplatiti, dok će u septembru prethoditi izmena Zakona o podsticaju u poljoprivredi gde bi se sa 12.000 subvencije za biljnu proizvodnju po hektaru podiglo na 18.000 dinara.
Rešenja za naplatu naknade za odvodnjavanje stižu i ove godine poljoprivrednim proizvođačima, a danas je rečeno da će se naknadno javno oglasiti i da se do daljnjeg, po osnovu rešenja, ništa ne plaća.
“Zatražili smo da poljoprivrednici gorivo plaćaju bez akcize na svim benzinskim pumpama, a za stočare da dobiju gorivo po grlu i po pravu prečeg prioriteta”, nastavio je Matković.
Takođe su zahtevali i da se što pre za poljoprivrednike “ispod Save i Dunava”, koji nisu dobili osnovni podsticaj za biljnu proizvodnju po hektaru od 18.000 dinara, nađe način za isplatu subvencija.
Sastanku su prisustvovali predsednik Vlade Miloš Vučević, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i njihovi savetnici, a do sada je sa oljorpivrednicima razgovarala Ana Brnabić, koja se nije pojavila iako je bilo najavljeno njeno prisustvo. Na svom instagram profilu Vučević je napisao:
“Sastao sam se sa predstavnicima kompanija proizvođača jestivih ulja, kao i sedam udruženja poljoprivrednika na njihov predlog. Saglasili smo se da nema problema sa izvozom jestivog ulja. Zamolio sam ih da otkupna cena suncokreta do kraja godine bude što povoljnija za poljoprivrednike, budući da je to jedan od najvažnijih resursa naše zemlje, koji ćemo čuvati i odgovorno koristiti” – napisao je Vučević.