Na području Srbije zasadi jagoda na otvorenom se nalaze u fazi početak sazrevanja: prvi plodovi imaju specifičnu boju za kultivar do faze druge berbe: još više plodova obojeno (BBCH 85-89). Vremenske prilike poslednjih dana ne pogoduju proizvodnji jagoda na otvorenom polju.
Prevelika količina kiše dovodi do povoljnih uslova za ostvarenje infekcije prouzrokovačem sive truleži (Botrytis cinerea).
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da pre najavljenih padavina primene neki od navedenih fungicida:
Teldor (a.m. fenheksamid ) u dozi 1,5 l/ha (karenca 1 dan) ili
Bacillomix Aurum B (na bazi Bacillus subtilis) u koncentraciji 2% (nema karencu).
Uslovi u kojima se odvija proizvodnja sa čestim padavinama, visokom relativnom vlažnošću vazduha i temperaturama optimalne su za razvoj azijske voćne mušice (Drosophila suzukii). U vremenu zrenja plodova potoji rizik od nastanka šteta od ove štetočine.
Nepovoljna okolnost koja može uticati na razvoj ove štetočine je i odbacivanje plodova koje je zahvatila trulež između redova jagoda. Ovi plodovi su idealna podloga za podizanje populacije azijske voćne mušice ali i za širenje prouzrokovača truleži.
U zasadima jagoda je preporuka da se svi odbačeni plodovi uklone sa parcele i odlože u burad koja se neće otvarati sedam dana kako bi se zaustavio razvoj insekta, kao i skraćivanje perioda između dve berbe.
Takođe preporučuje se i primena hemiskih mera zaštite nekim od registrovanih insekticida:
Laser 240 SC (a.m. spinosad) u dozi primene 0,3 l/ha (MBT 3, karenca 1 dan) ili
Plures (a.m. deltametrin) u dozi primene 500 – 700 ml/ha (MBT 2; karenca 3 dana).
Prilikom primene hemijskih mera zaštite obavezno se treba pridržavati karence primenjenih preparata.
Izvor: PIS Vojvodina