U okviru kampanje podizanja svesti o melanomu – jednom od najopasnijih oblika raka kože – razgovarali smo sa Savom Pilipovićem, predsednikom Udruženja pacijenata obolelih od melanoma.

On je podelio ključne informacije o faktorima rizika, načinu prevencije i važnosti redovnih pregleda kože.
Faktore rizika za nastanak melanoma delimo na one na koje ne možemo da utičemo i na one na koje možemo – objašnjava Pilipović: „Ne možemo da utičemo na genetsku predispoziciju – ako je neko u porodici imao melanom, poput mene, onda je i moje dete u riziku. Veliki broj mladeža, svetla put – to su sve faktori koje ne možemo promeniti. Međutim, na ono što možemo da utičemo, moramo da obratimo pažnju: solarijumi i namerno izlaganje suncu predstavljaju ozbiljan rizik.“
Posebno ističe da je najopasnije sunčanje u periodu između 10 i 17 časova tokom letnjih meseci: „Koža kada tamni, to je znak oštećenja. Ljudi se sunčaju da bi potamneli, a ne znaju da je upravo to oštećenje koje se pamti. Šteta koju napravimo dok smo mladi ne nestaje – ona ostaje zauvek i može se kasnije manifestovati kao melanom, najzloćudniji oblik raka kože.“
Prevencija je ključna. Pilipović savetuje da svako, bar jednom mesečno, pregleda svoju kožu, ili da mu u tome pomogne neko od članova porodice – posebno za teško dostupna mesta poput leđa ili teme: „Ukoliko se primeti bilo kakva promena, ne treba čekati ni dan – odmah treba otići kod dermatologa“ – poručuje.
Rizične grupe, poput osoba sa genetskom predispozicijom, svetlom kožom, velikim brojem mladeža ili onih koji su koristili solarijum, treba da jednom godišnje odlaze na dermoskopski pregled, čak i ako ne primete nikakve promene.
„Melanom je nekada bio bolest starijih ljudi. Danas, nažalost, sve više pogađa mlade, naročito žene, koje iz estetskih razloga koriste solarijum i svesno se izlažu suncu kako bi potamnile. Da, lepo je biti preplanul, ali to može biti opasno“ – zaključuje Savo Pilipović.