blank

Migrantsko pitanje nije samo humanitarno

blank

Ono je istovremeno važno bezbednosno pitanje. O tome svedoči ovonedeljna presuda Salahu Abdeslamu, zbog terorističkih napada u Parizu, koji je po saborce dolazio u Mađarsku

Branko M. Žujović

U Srbiji nije bila preterano zapažena ovonedeljna vest koju su preneli svi značajni svetski mediji, da je u Parizu na kaznu doživotnog zatvora osuđen Salah Abdeslam, jedini preživeli član terorističke grupe koja je izvela napade u Parizu novembra 2015. godine, kada je ubijeno 130 osoba.

Pored Abdeslama, osuđeno je još 19 osoba od kojih se, prema navodima medija, za šestoro veruje da su mrtvi.

Tokom suđenja, Abdeslam je uputio izvinjenje žrtvama i njihovim porodicama, tvrdeći da je u poslednjem trenutku odlučio da ne detonira sboj samoubilački prsluk sa eksplozivom, ali je sud utvrdio da je njegov prsluk, u stvari, bio neispravan.

Suđenje Salahu Abdeslamu nije značajno samo u evropskim i svetskim okvirima. Ova presuda je značajna i za našu lokalnu sredinu.

Subotički publicista Nikola Perušić, koji pomno prati mađarsku štampu, u nekoliko navrata pokušao je da upozori ovdašnju javnost da se takozvanom „kelebijskom rutom“ ka centralnoj i zapadnoj Evropi, pomešani sa migrantima, kreću i najtvrdokorniji teroristi.

Perušić je upozoravao ovdašnju javnost da je Abdeslam više puta boravio u Mađarskoj, počevši od 30. avgusta 2015. godine, kada je došao u Kiškereš po Marokance  Bilala Hadfija i Hakiba Akrua, prevezavši ih u Belgiju.

U septembu je ponovo došao, ovoga puta po dva lica koja su prošla migrantskom rutom.

Pomenuti Bilal Hadfi je bio jedan od bombaša samoubica u Parizu, a Hakib Akrau se digao u vazduh kada ga je otkrila francuska policija 18. novembra 2015. godine. Obojica, Hadfi i Akrau, prešli su u Mađarsku preko Kelebije.

Salah Abdeslam je u Mađarsku došao i po Muhameda Belkaida, ubijenog u Belgiji dok je pomagao upravo Abdeslamu da pobegne iz geta Forest u Briselu, gde ga je policija tražila zbog napada u Parizu.

Abdeslam je došao u Mađarsku i po Nadžima Lahrauvija, bombaša samoubica sa aerodroma u Briselu. Ovaj 24-godišnjak je izveo samoubilaški napad na aerodromu Zavantem na kojem je umrlo najmanje 34 lica.

Salah Abdeslam do Mađarske putovao i 17. septembra 2015. kada je došao po Samija Amimura, Omara Mostefu i Muhameda Agada, kasnije napadače u pariskom klubu Bataklan.

Njih trojica su takođe došla u Mađarsku migrantskom rutom preko Srbije. Dok su čekali prevoz, pravili su lažirane sirijske pasoše kojima su podigli hiljadu evra koje im je poslao saučesnik iz Belgije – pisali su svojevremeno mađarski mediji.

Do ovih informacija, Perušić je došao prateći mađarsku štampu.

Nakon današnjeg obračuna migranata u šumi nadomak Makove sedmice i ne baš tako davnih napada na devojke i žene u našem gradu, krajnje je vreme da se migranstko pitanje ovde počne tretirati u punom kapacitetu i kao bezbednosno, a ne samo kao humanitarno pitanje.

U prvom koraku, neko treba da nam odgovori na najjednostavnija pitanja: odakle migrantima vatreno oružje, ko uopšte nadzire njihovo kretanje i da li to uopšte čini?

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

blank

Veštačka oplodnja bolnice

Vršilac dužnosti direktora ovdašnje bolnice, Saša Dželebdžić, nastavlja neslavnu praksu ćutanja o pitanjima od javnog značaja. U ovom trenutku nemoguće je proveriti hoće li, uprkos

Detaljnije »
blank

Farma

Onaj ko dozvoljava zakonitu prodaju domaćeg mleka na pijaci može da podstakne i dostavu. Postoje sasvim solidni i lako dostupni mobilni hladnjaci za tako nešto.

Detaljnije »
blank

Vernikovo kolo

Šizofren je grad koji u pola devet uveče sahrani biskupa u katedrali, u devet, dvesta metara dalje, priredi šou Zorice Brunclik i sve to flambira

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.