Počeo jubilarni festival pozorišta za decu! (VIDEO)

Datum:

Međunarodni festival pozorišta za decu otvoren je po 30. put. U organizaciji Otvorenog univerziteta, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i Ministarstva kulture Srbije, na subotičkim „daskama koje život znače“ odigraće se 13 predstava u takmičarskom delu, i održati veliki broj radionica za decu, teatrologe kao i izložbe, promocije izdanja i knjiga, filmski programi.

Pročitajte još...

- Advertisement -

Uporedo sa takmičarskim delom, a ne manje značajan, održaće se 14. Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade na kome će učešće uzeti 27 eminentnih, svetskih i evropskih teatrologa u oblasti pozorišta za decu.

Foto: Subotičke.rs

Nagradu za životno delo „Mali princ“ za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, dodeljena je glumici i rediteljki Ameli Vučenović, Jeleni Sitar – lutkaru, pedagogu i publicisti, i Bonju Lungovu, glumcu i reditelju.

Prvi put će se dodeliti nagrada “Oton Tomanić”, priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade. Teatrolozi iz celog sveta koji postignu najviše domete u ovoj oblasti biće laureati nagrade koja nosi ime lutkara koji je utemeljio pozorište za decu u Subotici. Ovogodišnji laureat je profesor dr Zoran Đerić, selektor ovog izuzetnog festivala.

Kontinuiran, istrajan i požrtvovan rad ogleda se u jubilarnom festivalu. Subotica će od 17. Do 22. Septembra biti domaćin celom lutkarskom svetu, a 14 teatara iz 12 zemalja dokaz su koliko je ovaj festival važan-istakla je Dragana Milošević, pokrajinski sekretar za kulturu.

Foto: Subotičke.rs

Gradonačelnik Stevan Bakić uručio je dobitnicima nagrade, i posle zvaničnog otvaranja, na binu su ušli najmlađi, ali i najvažniji, zbog kojih se ovaj festival organizuje. Igrom, pesmom i smehom, 30. po redu internacionalni festival pozorišta za decu je otvoren.

Već je odigrana i prva predstava, Teatra pod srećnom zvezdom, iz Češke-na ruskom i srpskom jeziku, pod nazivom “Stara priča”.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!

Podelite na:

Pratite nas:

Najčitanije

Možda Vas zanima i ovo
Povezano

Na Paliću održan treći Vinski salon: Spoj ukusa, znanja i dobre energije

Treći Vinski salon na Paliću, održan proteklog vikenda, okupio...

Akcija davanja krvi u Čantaviru – Prilika da spasite nečiji život

Sutra, 20. maja 2025. godine, u prostorijama čantavirske parohije,...

Nedelja Crvenog krsta: Defibrilatori za sigurniju „Dudovu šumu“ zahvaljujući humanosti Subotičana

Tokom četvrtfinalne utakmice plej-ofa ABA lige između Spartak Office...

Nosila bedž protesta u autobusu – vozač je verbalno napao?!

Dan nakon velikog studentskog protesta „Sever zove“ u Subotici,...