Danas je održana sedma sednica Skupštine grada Subotice, na kojoj je prisustvovao 61 od ukupno 67 odbornika.
Sednica je započela usvajanjem zapisnika sa prethodnog zasedanja, nakon čega su opozicione stranke podnele predlog za proširenje dnevnog reda predloživši da se na dnevni red uvrsti i tačka o donošenju preporuke za smirivanje napetosti nastale nakon, kako su naveli, neprimerenih izjava gradonačelnika Subotice, Stevana Bakića.
Predlagači su istakli da njihove preporuke nisu pravno obavezujuće, ali su neophodne zbog uznemirenosti javnosti. Kako su naveli, jedan od odbornika iz opozicije nije prisustvovao sednici jer je „potrešen onim što se dogodilo“. Odbornici opozicije apelovali su da Subotica, kao multikulturalni grad, ne sme tolerisati retoriku koja vređa nacionalne manjine.
Uprkos polemici, predlog za proširenje dnevnog reda nije usvojen.

Troje odbornika u Skupštini grada Subotice, Josipa Vojnić Tunić, Mira Tumbas i Ninoslav Radak, danas su se ogradili od nedavnih izjava gradonačelnika Subotice Stevana Bakića, u kojima je, kako kažu, targetirao pripadnike hrvatske zajednice. Iako je predsednik DSHV-a Tomislav Žigmanov zauzeo drugačiji stav, pozdravljajući gradonačelnikovu izraženu spremnost na otvoreni dijalog, odbornici su iskazali neslaganje sa njegovim izjavama.
Prva tačka dnevnog reda današnje sednice Skupštine bio je Plan generalne regulacije za Gornji Tavankut, sa ciljem racionalnijeg korišćenja zemljišta, očuvanja poljoprivrednih površina i unapređenja seoskog turizma.
Odbornica DSHV-a Josipa Vojnić Tunić ocenila je da je ova tačka bespredmetna jer selo ne samo da nema vodu, već ne postoji ni plan za njeno dovođenje, a fokus je stavila na izjavu gradonačelnika Bakića:

„Ono što su naši stanovnici doživljavali tokom leta doživljavaju i dalje, i to je sramota za lokalnu samoupravu i gradonačelnika, koji je svojim izjavama uvredio pripadnike nacionalnih zajednica, naročito Hrvate. Njegova retorika je nedostojna javne funkcije i velika sramota za Grad Suboticu. DSHV nije u koaliciji sa vladajućom strankom, a ovoga puta se ograđujemo od svih dela i govora Stevana Bakića i zato nećemo podržati današnju sednicu Skupštine.“
Odbornik Ninoslav Radak naglasio je da su se mnogi pripadnici hrvatske zajednice osetili prozvanima govorom gradonačelnika Stevana Bakića krajem prošlog meseca na Banijskom prelu:
„Ovakve izjave predstavljaju neprihvatljiv napad na dostojanstvo i sigurnost hrvatskog naroda. Kao legitimni predstavnici Hrvata u Subotici, pozivamo nosioce vlasti da vode računa o tome da je naš grad multikulturalan, multinacionalan i multikonfesionalan. Subotica je grad u kojem se vekovima neguje suživot i bogatstvo različitosti. DSHV je dao značajan doprinos izgradnji dijaloga i uveren sam da takav pristup treba negovati i ubuduće.“

Plan generalne regulacije za Gornji Tavankut ima za cilj racionalnije korišćenje zemljišta, očuvanje poljoprivrednih površina i unapređenje seoskog turizma.
Odbornica Nela Tonković iznela je primedbu da stanovnici Tavankuta nisu bili adekvatno uključeni u izradu plana, iako je zakonski javni poziv objavljen. Navela je da su obaveštenja o javnom uvidu postavljena u nekoliko medija a javni poziv je bio istaknut na vratima Gradske kuće. Takođe, građanima je bilo omogućeno samo četiri sata dnevno u radno vreme, da izvrše uvid u dokumentaciju.
Na dnevnom redu našla se i tačka o javno-privatnom partnerstvu u javnom prevozu Subotice. Odbornica Nela Tonković podsetila je da je Gradski prevoz Subotice osnovan krajem 19. veka, a da je uvođenje autobusa u upotrebu 1961. godine označilo značajan napredak u saobraćaju.
Tonkovićeva je takođe ukazala na pojedine nejasnoće u nacrtu ugovora, poput odredbe da privatni partner ima obavezu da „najmanje jednom godišnje analizira i predloži izmene linija i cena“, ali bez jasno definisanih kriterijuma. Postavila je pitanje ko će odlučivati o opravdanosti tih predloga i kakav će to uticaj imati na građane.
Skupština Grada Subotice usvojila je odluku o koncesionom ugovoru za gradski i prigradski prevoz, čime će dosadašnje javno preduzeće „Subotica-trans“ biti zamenjeno modelom javno-privatnog partnerstva. Ovim ugovorom predviđena je nabavka 55 novih vozila – gradskih, prigradskih autobusa i minibuseva, kao i sanacija autobuske stanice i remontnog centra.
Jedan od ključnih razloga za ovakvu odluku jeste finansijska održivost. Procene pokazuju da će grad godišnje uštedeti oko 60 miliona dinara, uz mogućnost dodatnih ušteda ukoliko se poveća broj putnika.
Radoslav Vukelić iz Sekretarijata za komunalne poslove, energetiku i saobraćaj naveo je da je „Subotica-trans“ godinama unazad poslovao s gubicima, pri čemu je pandemija koronavirusa dodatno smanjila prihode i broj korisnika prevoza. Takođe, oscilacije cena goriva otežale su finansijsku stabilnost preduzeća.
Dalja sudbina „Subotica-transa“ još nije potpuno jasna, ali prema trenutnim planovima, preduzeće će postojati do kraja 2025. godine, nakon čega se razmatra mogućnost njegove likvidacije ili druge statusne promene.
Ostale 32 tačke dnevnog reda usvojene su bez veće rasprave.