Na deponiji „Aleksandrovačka bara“ danas je zvanično najavljen početak treće faze projekta sanacije i rekultivacije, čime Subotica ulazi u završnicu jednog od najznačajnijih ekoloških poduhvata u ovom delu Srbije rečeno je na događaju kome su prisustvovali ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov, zamenik gradonačelnika Subotice Srđan Samardžić i predstavnici medija.

Zamenik gradonačelnika Srđan Samardžić podsetio je da su prve dve faze projekta završene u prvom kvartalu 2025. godine. One su obuhvatile formiranje tela deponije, prosejavanje, postavljanje grube pokrivke, instaliranje sistema za degazaciju i detaljan monitoring koji je prethodio finalnom zatvaranju ovog nesanitarnog odlagališta.
Ugovor o finansiranju treće faze projekta potpisan je 29. oktobra, u iznosu od 519.980.000 dinara“, rekao je Samardžić. Ministarka Pavkov istakla je da Subotica predstavlja primer strateškog planiranja i primene najviših standarda u oblasti upravljanja otpadom.

„Grad Subotica može da bude pravi primer cirkularne ekonomije. Na lokalitetu Aleksandrovačke bare, koji je udaljen svega pola kilometra od Palićkog jezera i 200 metara od prvih stambenih objekata, završava se sanacija i rekultivacija, a deponija se u potpunosti zatvara“, naglasila je Pavkov.
Podsetila je i na to da Subotica, uz podršku Ministarstva i Evropske unije, ima funkcionalan Regionalni centar za upravljanje otpadom koji opslužuje još šest lokalnih samouprava. „Zelene i plave kante dostupne su gotovo svim domaćinstvima, što znači da građani direktno učestvuju u održivom upravljanju otpadom“, istakla je ministarka.
Akcenat je stavljen i na zaštitu životne sredine. Pored rekultivacije tela deponije, biće urađena drenaža ivica kako bi se sprečio dotok procednih voda ka recipijentu, u blizini trase otpadnih voda koje se slivaju ka postrojenju za prečišćavanje.
Treća faza projekta obuhvata finalno izravnavanje terena, nanošenje izolacionih i pokrivnih slojeva, formiranje vegetacionog pokrivača, izgradnju vodoprivrednih objekata, drenažnog kanala i kontinuirani monitoring putem piezometara i repera za praćenje podzemnih gasova i podzemnih voda.
„Projekat se realizuje po modelu učešća od 80% Ministarstva zaštite životne sredine i 20% Grada Subotice. Završetak radova planiran je u roku od 120 dana“, zaključeno je prilikom obilaska lokacije.




„najznačajniji ekološki projekat“
Hmmmm,šta ćemo sa Palićem,zar ne bi trebalo on da bude najznačajniji???
Xaxaxaxaxaxaaa
Ekoloska katastrofa,decenijama odlagali otpad,zatrpati i sve je po propisu???…..sto metara od stambenog naselja Aleksandrovo,nekoliko stotina metara od gradske bolnice,naselje „Prozivka“.