Svetska nedelja dojenja od 1. do 7. avgusta 2024. godine

Datum:

Svetska nedelja dojenja obeležava se svake godine u prvoj nedelji avgusta, u više od 170 zemalja sveta u cilju povećanja znanja i svesti o značaju i prednostima dojenja. Svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje. Ovogodišnji moto je „Budimo bliže – podrška dojenju za sve“.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Obeležavanje Svetske nedelje dojenja ima za cilj informisanje javnosti o zastupljenosti dojenja i prednosti i značaja za zdravlje majke i bebe, ali i da ukaže na postojeće nejednakosti koje se odnose na podršku dojenju. Cilj je i da se podstaknu akcije za smanjenje nejednakosti u podršci dojenju, sa posebnim fokusom na osetljive grupe. Učvrstiti praksu dojenja je važno i radi smanjenja socijalnih razlika. Važno je pokrenuti i uključiti pojedince i organizacije kako bi se poboljšala njihova međusobna saradnja i uključenost u aktivnosti za podršku i promociju dojenja kao najoptimalnijeg načina ishrane.

Pročitajte još...

Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način da se obezbedi zadovoljenje potreba novorođenčeta za pravilnom ishranom. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života. Sastav i količina majčinog mleka prilagođeni su uzrastu deteta i njegovim potrebama. Ono sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija.

Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah posle porođaja kao prirodni nastavak spone majke i deteta. Prvi podoj trebalo bi da bude odmah posle porođaja jer je novorođenče već tada spremno da sisa (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks). Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu” odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mleka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja.

Dojenje nije isključiva odgovornost žena. Zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je međutim i podrška šire okoline: organizacija civilnog društva, vlada, kreatora zdravstvene politike, zdravstvenih sistema i zdravstvenih radnika, savetnika za dojenje, poslodavaca, prijatelja, kao i zajednice u celini – kaže se u promociji ZZJZ Subotica.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!

Podelite na:

Pratite nas:

Pretplata na obaveštenja

Najčitanije

Možda Vas zanima i ovo
Povezano

Šta se dogodilo 15. marta? Prosvetari Subotice traže odgovore!

U svetlu događaja od 15. marta u Beogradu, izražena...

Barcelona Gipsy Balkan Orchestra: Koncerti koji unose magiju (VIDEO)

https://youtu.be/DyA-Y3zD7yo?si=5MjKV-qrUm4zBr7E Barcelona Gipsy Balkan Orchestra dolazi u Srbiju sa tri...

PSK „Spartak“ najavio velike planove – osvajanje vrhova preko 5000m!

Dana 18.03.2025. godine, u konferencijskoj sali Sportskog saveza Grada...

Protestna šetnja u nedelju: Studenti pozivaju u novu protestnu šetnju

U nedelju, 23. marta, održaće se protestna šetnja u...