Pokrenuta je inicijativa na društvenim mrežama Grassroots pokreta za borbu protiv zagađenja životne sredine Ekostaza da se iz svih vrtića u Srbiji izbace jednokratne čaše iz upotrebe.

Ovo je samo jedna od akvcija kojom se bavi ova grupa na društvenim mrežama podižući svest o zagađenjima prirode i kako smanjiti negativan uticaj na životnu sredinu.
U vrtićima širom Srbije u upotrebi su uglavnom jednokratne plastične čaše, jedna čaša se koristi za nekoliko gutljaja i zatim se baca. Jednokratne čaše su prolematične iz tri aspekta: zdravstvenog, u pogledu otpada i troškova.
Najveći problem je svakako zdravstveni. Plastika se na molekularnom nivou unosi u organizam što pravi mnoge probleme. Najveći problem je PBA, ali i pored njega jednokratna plastika ima još hiljade toksičnih materija. U Srbiji čak 11% stanovništva ima problem sa štitnom žlezdom. Jedan od prepoznatih razarača štitne žlezde, ali ne samo nje, jeste jednokratna plastika. Jedinjenja koja se nalaze u plastici takođe se dovode u vezu sa poremećajima kognitivne funkcije, kao što su učenje i memorija, razvojne funkcije, oslabljenim
imunitetom, prekomernom gojaznošću, poremećajem pažnje, niskim IQ, i astmom.
Sem zdravstvenih problemaa tu je i problem smeća. Procenat jednokratnih čaša u vrtićima čini između 85% i 95%. Mi smo došli do računice da se čak 150 miliona plastičnih čaša iz vrtića baci i završi na deponiji.
Ceo tekst, kome se obraćamo, šta je rešenje možete naći na linku gde se i nalazi zahtev – u opisu profila i na zahtevi.ekostraza.com
Izvor: Zahtevi ekostaza