Veliko bunjevačko prelo ponovo je okupilo Bunjevce i njihove prijatelje u duhu zajedništva i očuvanja tradicije! Uz bogat kulturno-umetnički program, izbor prelje i neizostavna tradicionalna jela, družilo se do jutra!
Dok zima polako odmiče, a proleće se još čeka, januar i februar širom Vojvodine prolaze u znaku bunjevačkih prela. Ova tradicionalna okupljanja, duboko ukorenjena u kulturu Bunjevaca, održavaju se u najvećem broju upravo u Somboru i Subotici, gradovima u kojima živi najviše pripadnika ove etničke manjine. Prelo, kao jedan od četiri najveća praznika Bunjevaca, i danas zadržava svoj sjaj i značaj.
Očuvanje ovog običaja traje od 1879. godine, kada je u Subotici organizovano prvo Veliko bunjevačko prelo. Od tada pa do danas, uprkos promenama vremena i okolnosti, prelo je ostalo simbol okupljanja, zajedništva i čuvanja kulturne baštine. Nekada su se na vojvođanskim salašima, opevanim u pesmama, okupljali i mladi i stari, družeći se uz pesmu i igru do ranih jutarnjih sati. Iako salaša danas ima manje, duh prela nije iščezao – Bunjevci se i dalje okupljaju kako bi sačuvali svoju tradiciju od zaborava.

Subotica, grad u kojem se prepliće više od dvadeset nacionalnosti, pruža Bunjevcima priliku da sa ponosom istaknu svoj jezik i kulturu, ravnopravno sa srpskim, mađarskim i hrvatskim jezikom. Veliko prelo svake godine okuplja veliki broj gostiju, a poseban deo večeri zauzima izbor najlepše cure – prelje.
Uz bogat kulturno-umetnički program, zvuke tradicionalnih bunjevačkih pesama i igre, družilo se do jutra. Na trpezi su se našla tradicionalna jela – prisnac, krompirača i fanci, nezaobilazni specijaliteti koji upotpunjuju svaku bunjevačku svetkovinu.
Veliko bunjevačko prelo i dalje ostaje događaj koji okuplja ljude, jača osećaj pripadnosti i prenosi bogatu kulturnu baštinu sa generacije na generaciju.