Gradski odbor Dveri naveo je u saopštenju da predlaže gradskoj vlasti da daju svoj doprinos da agresija koju je izvršio NATO bude obeležena prigodnim spomen-obeležjem.
„Zločin koji se tada desio od strane Nato pakta trajao je 78 dana. Za to vreme Subotica je napadana pet puta, a Palić četiri. Poginula je Jeka Alavanja u tadašnjem Auto-kampu gde je živela sa sinom kao izbeglice iz okoline Benkovca u Hrvatskoj. Sedam meštana je ranjeno, a srušeno je ili oštećeno oko 300 objekata. Srušena je meteorološka stanica na Paliću, antenski predajnik u Crvenom selu, a kao jedini materijalni dokaz ostao nam je
neeksplodirani agresorski projektil Nato pakta koji je ostao zarobljen u dubini palićkog mulja na samoj obali muškog štranda”, navedeno je u saopštenju Dveri.
Oni su naveli da se mnogi Subotičani i Palićani te 1999. godine sećaju kao najgorih dana u svojim životima.
„Zločinačka agresija se desila od strane Nato pakta i zemalja učesnica koje su bez odobrenja Ujedinjenih nacija vršili agresiju, kršeći međunarodno pravo. Mnogi gradovi i mesta u Republici Srbiji imaju bar neko obeležje da se desila agresija, za koju do dana današnjeg nije niko odgovarao”, naveli su u saopštenju.
Dveri smatraju da sećanje na agresiju i žrtve iste u Subotici treba da se obeleži dostojno, jer je naš grad dao i četiri mlada života koji su branili svoju zemlju u uniformi vojske Savezne Republike Jugoslavije.
Oni su zaključili time da bi postavljanjem spomen-obeležja na mestima zločina bilo otrgnuto od zaborava ono što se desilo 1999. godine, te da bi time dolazećim generacijama ukazali na zločin koji je NATO vršio prema narodima i nacionalnim manjinama koje su živele na prostoru tadašnje Savezne Republike Jugoslavije.