Grupa “Aktivizam za Suboticu” pokrenuta je kao otvoreni kanal komunikacije između aktivista i građana, s ciljem pružanja tačnih informacija o gradskim dešavanjima, aktivističkim akcijama i političkim stavovima – reči su Luke Vučinca koji je ujedno i istakao ovo obaveštenje na društvenim mrežama.
Fokus grupe je na uključivanju sugrađana u rešavanje lokalnih problema i skretanju pažnje na ono što je zaista važno za grad.
Članovi ove neformalne grupe subotičkih aktivista do sada su učestvovali u brojnim akcijama, od čišćenja grada i organizovanja protesta, preko seminara i sastanaka, do blokada, kaže se u obaveštenju. Kroz borbu za javni interes izgradili su međusobno poverenje, stekli nova znanja i prijateljstva, suočavajući se sa pretnjama i pritiscima. Njihova snaga leži u solidarnosti i zajedništvu s građanima, s jasnim ciljem boljitka za sve.
Povodom nedavnih zlonamernih optužbi da grupa organizuje stranačke proteste i utiče na studente i srednjoškolce, članovi “Aktivizma za Suboticu” poručuju da su takvi navodi potpuno neosnovani. Aktivisti naglašavaju da su njihovi postupci vođeni isključivo interesima zajednice.
Kako bi izbegli nesporazume i sačuvali autonomiju studentskog okupljanja, pozvali su građane da se okupe ranije, u 11:30, kao posebna grupa podrške. Akcija “pravljenja buke”, kako navode, nije povezana sa studentima, već predstavlja građanski izraz nezadovoljstva.
Grupa je istakla važnost poverenja i solidarnosti među građanima, uz jasnu poruku da su Subotičani uz svoje studente i srednjoškolce.
“Vidimo se u petak,” poručuje Luka Vučinac, ispred grupe “Aktivizam za Suboticu.”
“Zastani Subotice” – Protest u petak, 10. januara
U petak, 10. januara, biće održan protest pod nazivom “Zastani Subotice” u centru grada, koji poziva građane da iskažu solidarnost i podršku srednjoškolcima i studentima, kao i da izraze svoje mišljenje o izjavama gradonačelnika Stevana Bakića.
Program protesta:
11:30–11:45 – Okupljanje građana u centru Subotice.
11:52 – Održavanje minute tišine i odavanje počasti ispred Jadrana, zajedno sa studentima i srednjoškolcima.
12:07 – Šetnja ka Gradskoj kući, tokom koje će učesnici simbolično izraziti svoje stavove.