blank

Oktobar – Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke

U mnogim zemljama sveta oktobar se obeležava kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke.

blank
Foto: Marco Jean deOliveira Teixeira from Pixabay

Obeležavanjem se želi ukazati javnosti na rasprostranjenost ove bolesti i značaj prevencije i ranog otkrivanja sa porukom da je rak dojke izlečiv i da je prevencija moguća. Javnost se informiše i o mogućnostima savremene terapije, važnosti pravovremenog započinjanja lečenja obolelih od karcinoma
dojke, kao i o važnosti pružanja podrške obolelim i članovima njihove porodice.

Rak dojke je vodeća maligna bolest kod žena svuda u svetu. Jedna od 4 maligne bolesti kod žena je karcinom dojke. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije i GLOBOCAN 2020. u svetu svake godine od karcinoma dojke oboli 2,2 miliona žena, a umre više od 680 hiljada žena.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” u Srbiji je 2021. godine registrovano 4.447 novootkrivenih slučajeva karcinoma dojke, a 1.765 osoba je izgubilo bitku sa ovom bolešću. U Severnobačkom okrugu su iste godine obolele od raka dojke 163 žene, a njih 42 su izgubile bitku, dok su u 2023. godini 54 žene izgubile ovu bitku.

Sa stopom incidencije 64,0 na 100 žena (iz 2021 godine) Srbija je slična drugim zemljama u okruženju po broju obolelih žena. Sa stopom smrtnosti 20,6 na 100 žena Srbija je među vodećim zemljama u Evropi zbog dijagnostikovanja karcinoma dojke u kasnoj fazi. Severnobački okrug je sa stopom incidencije 89,8‰ iznad republičkog proseka, dok je stopa mortaliteta 19,3‰ ispod republičkog proseka.

blank
Foto: Marijana from Pixabay

Na osnovu podataka rutinske zdravstvene statistike u 2023. godini u Subotičkoj bolnici je lečeno
108 žena zbog raka dojke, a svaka peta žena je mlađa od 50 godina. Oko 45% obolelih žena su mlađe od
60 godina.

Prema podacima iz razvijenih zemalja sveta stopa preživljavanja se računa na 10 godina, a kada se
karcinom dojke otkrije u ranoj fazi oko 90% žena može da se izleči.

Vodeći faktori rizika raka dojke, na koje ne možemo uticati, su ženski pol, starenje i genetska
predispozicija. Ali brojni su faktori rizika na koje možemo i treba da utičemo: pušenje i izloženost
duvanskom dimu, nepravilna ishrana i gojaznost, fizička neaktivnost i prekomerna upotreba alkohola.
Brinite o svome zdravlju i menjajte navike u ishrani. Povećajte unos povrća i voća, žitarica od celog zrna i ribe. Održavajte telesnu težinu u granicama normalne uhranjenosti. Pazite na skrivene masnoće.

Budite fizički aktivni svaki dan bar 30 minuta, prestanite da pušite ako ste pušač, a alkohol konzumirajte u umerenim količinama. Redovno kontrolišite svoje zdravlje i odazovite se na skrining pregled. Uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo u Subotici je ponovo postavljen pokretni mamograf kako bi žene imale priliku da urade skrining pregled. Prijavi se, uradi skrining mamografiju, brini o sebi.

Informacije možete dobiti na tel. 024/552-791 i 601-180 radnim danom od 7 do 19 časova.

Informisana i edukovana žena brine o svom zdravlju. Ona je zdrava i srećna i brine o svojoj porodici, napominje Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić, spec. socijalne medicine, koordinator za skrininge.

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

blank

Zatvoren bazen na Prozivci

JKP Stadion Subotica obaveštava korisnike da zatvoreni bazen SRC “Prozivka” neće biti dostupan za građane zbog održavanja plivačkog takmičenja. Bazen će biti zatvoren u petak,

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.