blank

Dušan Radošević – delegat u osmoj deceniji i legenda subotičkog fudbala (VIDEO)

YouTube video

 

Uprkos tome što je radni vek proveo u naftnoj industriji, istaknuti subotički sportski radnik Dušan Radošević od 18. godine bavi se fudbalom, započevši svoju igračku karijeru u Đurđinu, zatim vodeći FK „Mišićevo”, a dan-danas kao delegat  u Vojvođanskoj fudbalskoj ligi i komesar na Novogodišnjem turniru u malom fudbalu

Za portal Subotičke.rs govorio je o doseljavanju svojih predaka u Mišićevo posle Prvog svetskog rata, detinjstvu, prvom poslu, studijama, fudbalu i radnom veku. U kući u Mišićevu koju je gradio njegov deda 1925. godine, i danas provodi leta sa svojom suprugom Eržikom.

‒ U kući je bilo samo dva odeljenja, tu smo živeli nas sedmoro. Tata je završio stolarski zanat, bio je vrhunski stolar, a mama je bila žena bez škole, nepismena, ali izuzetno bistra, vredna, borbena, naš heroj… Ona je izrodila nas sedmoro dece, a nas troje smo ostali živi. Jedan brat mi je umro u logoru u Mađarskoj, u Šarvaru. Tu su živeli do 1941, dok nisu došli Mađari i sve te solunske dobrovoljce oterali u Šarvar u logor. U logoru mi je umro brat od dve i po godine, ali mi se rodila i jedna sestra – Olgica, koja i sad živi u Subotici. Mama je bila dva meseca trudna sa mnom kad se vratila iz logora, tako da sam i ja mađarsko dete ‒ našalio se.

Kako je rekao, nakon što se porodica vratila iz logora, nastupili su težak život i borba. U jednom domaćinstvu su živeli roditelji, baka, tetka i njih troje dece. Neretko je nosio kaput svoje starije sestre, jer nije imao drugi, a po završetku srednje škole dobio je svoj prvi zimski kaput.

blank

Niže razrede osnovne škole završio je u Mišićevu, dok je više nastavio u Bajmoku, nakon čega je završio Srednju ekonomsku školu.

‒ Kad sam se zaposlio, koja je to beda bila… Prvi komšija Bobo Lero radio je u opštini u Bajmoku i on mi je, znajući u kakvoj smo nezavidnoj situaciji, obezbedio posao u opštini u Bajmoku. Ja sam sa 18-19 godina radio kao referent za privredu i cene. Ali, nemam šta da obučem… Prvog meseca sam išao u japankama, leto je bilo, nisam imao ni cipele. Svaki dan na posao opštinski službenik ide u japankama. Pantalone neke letnje, kratke, iznad članka, kao cirkuski klovn ‒ kazao je Radošević, dodavši da je od prve plate kupio pantalone i cipele, a da je kasnije, kroz ceo radni vek, voleo da ima lepa odela, košulje i kravate.

Kako je rekao, Opština Bajmok je 1966. ukinuta kao samostalna teritorijalna jedinica, te su mu ponudili stipendiju.

‒ Imali smo solidne stipendije, oko 15.000 dinara, što je u to vreme bila velika cifra. Upisao sam se na fakultet. Onda sam igrao i taj nesretni fudbal u Đurđinu. Krenem ja na studije, međutim, gadno sam se razboleo od žutice. Zabrane mi da idem na nastavu, pa sam učio kod kuće. Prođe mene žutica kroz par meseci, eto mene opet na fubalu, a ono se vrati žutica, u još težem obliku ‒ priča Radošević, dodajući da je nakon položena četiri ispita otišao u vojsku. Međutim, kad se vratio, nije bilo posla… Ubrzo se zapošljava na benzinskoj pumpi u blizini suda.

‒ Nekako uspem da se zaposlim na benzinsku pumpu kod Suda, čuveni „Jugopetrol”. Tamo sam radio kao službenik, posle kao prodavac. Posle tri godine sam prešao u zagrebačku „Inu”. Onda se devedesetih, za vreme rata, oformila nova firma „Beopetrol”, gde sam ostao do penzije. Praktično ceo radni vek u nafti i naftnoj industriji ‒ kazao je, dodajući da je kasnije, na višem položaju, uvek rado zapošljavao mlade.

blank

‒ Kao mlad, sa 18 godina sam počeo da igram u Đurđinu. Osnovali su klub i došli kod mene da me pitaju da igram. Tamo sam igrao dve godine. Zatim dve godine u Železničaru u Subotici. Onda se formirao FK „Mišićevo” 1973. godine, gde sam bio do dvoje 33. godine ‒ kazao je, ističući da su taj klub u selu svi voleli, iako nije bilo mnogo omladine, pa su igrači dolazili iz Bajmoka, Male Bosne…

Kako je rekao, FK „Mišićevo” osnovali su pokojni Radmilo Ižipac, Savo Albijanić i pokojni Duško Petrović Švabo, dok je prvi predsednik bio Đuro Koruga. Kako kaže, bili su tamo i Mihajlo Papić, Marko Šokac… Nakon izvesnog vremena, na čelu kluba bio je Radošević.

‒ Veoma uspešno smo se takmičili, uvek smo bili iznad polovine tabele. Jedne godine smo bili i prvaci opštinske lige. Nakon nekog vremena bili smo na izdisaju snaga – finasije, organizacija utakmica, vođenje kluba, terena, opreme, sve je palo na mene. Nisam mogao više. Dao sam im svima ispisnice i rekao da ide gde ko hoće. I tako je prestao da postoji FK Mišićevo. Klub je osnovan 1973, a 1995. se ugasio ‒ naveo je, dodajući da je te godine osnovan pionirski klub, koji je postojao do 2000. godine.

blank

Kako je rekao, na mestu terena danas je izgrađena fabrika i sporta u Mišićevu više nema. Ipak, sa radošću se priseća početaka novogodišnjih zimskih turnira u malom fudbalu pre skoro pola veka.

‒ Taj novogodišnji zimski turnir je bio veoma posećen. U državi nema takvog turnira. Na finalu je znalo da bude 3.000 gledalaca, puna hala. Ja sam tu uključen 47 godina. Sad sam tamo već godinama komesar turnira i nas dvoje-troje vodimo turnir ‒ kazao je, dodajući da vodi i reprezentaciju Subotice na turniru „Igrajmo za 16”, koji organizuje Radio-televizija Srbije u čast šesnaest poginulih radnika.

Kako kaže, u penziju je otišao sa 65 godina, sa 40 godina i 4 dana radnog staža. Leta provodi u Mišićevu sa svojom suprugom Eržikom, a za vreme grejne sezone su u gradu u stanu.

‒ Lepo nam je, ja sam zadovoljan životom. Eržika mi je glavni oslonac. Ona je moj heroj i moje sve. Malo je u selu dosadno, a ja sam navikao da sam stalno u komunikaciji sa ljudima, starijima, mlađima, igračima, sudijama ‒ to te malo osveži i učini mlađim. Život teče… Dokle će, ne znam. Ako budem na Bajčetiće, kao moja mama koja je živela 98 godina, onda ću ja još potrajati. To se ne zna ‒ zaključio je Radošević kroz smeh.

 

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

blank

Jak vetar

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnja temperatura u Subotici kretaće se u rasponu od 11 do 20 stepen Celzijusa. Biometeorološke prilike će biti relativno povolјne

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.