blank

Duga lista zahteva poljoprivrednika upućena Vladi Srbije

Vlada Republike Srbije je nakon sastanka 26.07.2022. ponudila sporazum Ujedinjemim udruženjima poljoprivrednika Srbije, kako taj sporazum nije obuhvatao veći broj tema sa gore pomenutog sastanka Vladi je poslat odgovor u kome su predstavnici poljoprivrednika tražili da se jasno odrede rokovi za izmene i dopune zakona koji obuhvataju sledeće oblasti: ukidanje odluke o refakciji od 50 din/l i implmentacije odluke po kojoj poljoprivrednici imaju pravo točenja goriva na svim pumpama bez ograničenja (osim ograničenja po broju hektara navedenim u e-agraru) bez uračunatog punog iznosa akcize.

blank
Foto: Subotičke.rs

Smatraju da je potrebno ukidanje dosadašnjeg modela penzionog i zdravstvenog osiguranja poljoprivrednika i iznalaženje novog modela prilagođenog stvarnim potrebama poljoprivrednika.

Traži se povećanje osnovnog podsticaja direktno po hektaru na 18.000 din/ha upisanih površina i dodatnih 17.000 din/ha koje bi obuhvatilo sav ostali repromaterijal neophodan za kvalitetnu setvu (seme, veštačko đubrivo, zaštitna sredstva). Iz udruženja smatraju da bi se na taj način zaustavio ili bar usporio nekontrolisani rast cena semena koje su, u ovom trenutku oko 30% veće u odnosu na prošlu sezonu, samo na najavu Vlade RS o mogućnosti subvencionisanja sertifikovanog semena. Ovakva mera bi u velikoj meri pomogla i borbu protiv fiktivnih gazdinstava, mišljenja su poljoprivrednici.

Takođe, traži se da se izvrši upis površina po drugom osnovu ali ne samo tamo gde postoje nerazrešeni imovinsko-pravni odnosi, nego na sve one parcele gde poljoprivrednici pod punom i krivičnom materijalnom odgovornošću garantuju za istinitost navedenih podataka. Ovakva mera bi pomogla i gašenju fiktivnih gazdinstava, kao I da se objavi javni poziv za 100.000 dinara po junici.

Poljoprivrednici smatraju da skladišnica u formi robnog zapisa bude dostupna svakom poljoprivredniku koji višak svojih proizvoda prodaje na tržištu kao i razbijanje monopolskog ponašanja u svim sektorima poljoprivrede, prerade i trgovine u Srbiji, a u okviru teme uređenja tržišta i zaštite poljoprivrednika i krajnjih potrošača.

Očekivanja su da se Radna grupa za uređenje tržišta i robnu berzu sastane u što hitnijem roku u istom obliku kao i za vreme trajanja prethodnog mandata Vlada RS, pošto je takav model saradnje dao obećavajuće rezultate. Tu se konkretno misli na udruženja koja su i inicirala ovakav oblik saradnje, a to su potpisnici sporazuma iz Kisača.
To nisu svi zahtevi poljoprivrednika koje su uputili Vladi Srbije.

Između ostalog, tražili su da količine uveženog mleka ne smeju biti uvežene u većoj količini od uveženih količina mleka prošle godine, kao i da se uputi poziv javnim preduzećima ‘Srbijavode’ i ‘Vode Vojvodine’ da usklade svoje poslovanje sa najnovijim izmenama Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara od 2023. godine
Poljoprivrednici traže da im se omogogući osiguranje od elementarne nepogode suše, kao i da se kroz investiciona ulaganja i davanja ostvare povoljniji uslovi za zasnivanje sistema za navodnjavanje I da se gorivo utrošeno na površinama datim po pravu prečeg po osnovu stočarstva takođe tretira kao i sve ostalo gorivo registrovano u e-agraru.

Udruženja poljoprivrednika smatraju da je potrebno što pre rešavati probleme malih gazdinstava koja su najugroženija a stub su za opstanak sela u Srbiji. Shodno tome, traže da imaju uvid u podatke koliko je registrovano hektara u e- agraru, koji je broj grla goveda, svinja, koza i ovaca, koliko je isplaćenih subvencija po grlu po kategorijama a koliko premije za mleko, kao I koliko je uvezenog mleka i mesa u poslednje dve godine .

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.