Oko 11 odsto Srba aktivno traži posao u inostranstvu, a 70 odsto Srba bi prihvatili posao na daljinu za stranog poslodavca, što je neznatno više od globalnog proseka, pokazuju rezultati istraživanja Boston Consulting Group-a (BCG), The Network-a i The Stepstone Group-a.
Dok je 20 odsto Srba aktivno tražilo posao u inostranstvu 2018. godine, taj broj je smanjen na 15 odsto 2020. godini, pa je dodatno opao na 11 odsto u 2023. godini.
Anketa, koja pokriva 188 zemalja i u kojoj je učetvovalo 150.000 radnika, je pokazala da su finansijski i ekonomski razlozi navedeni kao glavni pokretači zbog kog građani Srbije razmišljaju o radu u inostranstvu, navodi se u saopštenju.
Drugi faktor u korist selidbe bio je „bolji kvalitet života“, zbog kog bi 70 odsto Srba otišlo u pečalbu.
Znatno veći procenat Srba (53 odsto) u odnosu na međunarodni prosek (35 odsto) naveo je bolje socijalne usluge i zdravstvene sisteme kao razloge za odlazak u inostranstvo na rad.
Uprkos globalnim izazovima kao što su geopolitičke tenzije, široko rasprostranjeni ekonomski problemi i novonastali trendovi virtuelne mobilnosti iz prethodnih godina, selidba u inostranstvo radi posla i dalje je san mnogih radnika širom sveta, pri čemu 23 odsto profesionalaca aktivno traži poslove u drugim zemljama, a 63 odsto izražava opštu spremnost da to učini.
Prema rezultatima ankete Srbija je rangirana kao 106. poželjna destinacija za rad u inostranstvu u 2023. godini, što je napredak u odnosu na 108. mesto iz 2018. i pad u odnosu na 95. mesto iz 2020. godine.
Prema ovoj anketi, najpopularnije destinacije globalno za tražioce posla su Australija, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo i Nemačka, dok su najpopularniji gradovi Amsterdam, Dubai, Abu Dabi i Njujork, uz London.
Izvor: Nova Ekonomija, Saopštenje