Gradonačelnik Stevan Bakić izjavio je danas, nakon bolničke posete ženi koju je juče kod suda napao čopor pasa lutalica, da Grad Subotica mnogo ulaže u rešavanje složenog problema pasa lutalica.
– Izgrađen je novi azil za pse lutalice, a sada se ulaže u projekat sterilizacije i obeležavanja pasa, koji takođe smanjuju njihovu agresiju. Ipak, i pored sveg truda, ovakve stvari se i dalje događaju – izjavio je gradonačelnik.
Bakić je dodao da je naložio direktoru Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo”, u čijem okviru deluje Služba zoohigijene, da mu dostavi kompletan izveštaj o događaju.
– Na potezu od Senćanskog puta, gde se dogodio nemili događaj i od Trga Lazara Nešića, pa sve do migrantskog centra i Bunarića, službenici zoohigijene su od početka ove godine do juče intervenisali deset puta. Dostavljeni su mi i zapisnici. Postoji pravac koji je teško kontrolisati, iza Kuće zdravlja prema teretnoj stanici. Reč je o ogromnom prostoru u šipražju koji je nedostupan i teško prohodan, naročito za više ljudi. Iz tog pravca postoji jedna veća grupa pasa lutalica – poručio je Bakić.
Ovom prilikom gradonačelnik je pozvao sve Subotičane da nastave da obaveštavaju nadležne službe o kretanjima pasa lutalica. Apelovao je na vlasnike ljubimaca da ih ne napuštaju, jer time krše zakon i ugrožavaju svoje sugrađane.
Sekretar Sekretarijata za komunalne delatnosti Radoslav Vukelić izjavio je da su oni u saradnji sa Čistoćom radili na sprovođenju svih zakonskih odredbi koje su na raspolaganju, kako bi uticaj pasa lutalica na teritoriji grada Subotice bio suzbijen.
– Svesni smo problema koji imamo i koji je na državnom nivou. Još 2018. godine smo ukazali na potrebe za izmenom zakona, da bismo 2019. dobili odgovor da će se novi nacrt zakona pripremati izmenom postojećeg i da su stvoreni uslovi za tako nešto. Kao plod toga, dobili smo predstavnika u radnoj grupi za izradu strategije za upravljanje populacijom pasa i nadamo se da će se njenom izradom određene mere poboljšati – poručio je Vukelić.
On je naveo da ljudima iz zoohigijenske službe naročito predstavlja problem nesavesno držanje pasa, te je pozvao sve vlasnike kućnih ljubimaca da vode brigu o njima i da se ponašaju odgovorno.
– U jednoj akciji koja je sprovedena krajem 2019, početkom 2020. godine, gde su Služba za inspekcijsko-nadzorne poslove i zaposleni u zoohigijenskoj službi obišli 736 domaćinstava. U 536 je pronađen kućni ljubimac, od čega je 180 čipovano, a vakcinisano samo 91. Na ovom malom uzorku vidimo koliko je to drastičan problem, kazao je Vukelić i dodao da su vakcinacija i čipovanje pasa veoma važan korak u rešavanju problema.
Vukelić je naveo da će potraga za psima koji su napali sugrađanku biti intenzivirana, a da će oni zatim, prema proceduri, biti smešteni u azil gde će im biti pružena sva briga i socijalizacija.
Direktor bolnice dr Slobodan Puškar poručio je da je pacijentkinji koja ima 55 godina od samog dolaska u bolnicu pružena sva neophodna medicinska pomoć.
– Ona je stabilnog zdravstvenog stanja, povrede nisu bile opasne po život. U toku je dalje lečenje i zbrinjavanje pacijentkinje, a u sledećih nekoliko dana biće otpuštena na kućno lečenje, te će posledice povreda biti sanirane ambulantno – rekao je Puškar.
Puškar je zaključio da se ovakav stepen povrede izuzetno retko dešava i da u prethodne četiri godine nije bilo nijedne hospitalizacije nakon ujeda pasa, ali da je ovo zajednički problem i da se tiče svakog pojedinca.