Sve zemlje Balkana su napredovale na listi u odnosu na prošlogodišnji izveštaj dok se Srbija jedina vratila blizu mesta na kom je bila u periodu od 2019. do 2021. godine.
Prošlogodišnji uspon Srbije na listi Reportera bez granica je bio kratkog daha. Srbija je pala 12 mesta u odnosu na 2022. i sada je 91. zemlja na svetu po indeksu slobode medija.
„Iako je pravni okvir čvrst, novinari trpe politički pritisak, a krivična dela protiv njih ostaju nekažnjena. „Nagrađivano, kvalitetno novinarstvo, kojim se istražuju kriminal i korupcija, zarobljeno je između neobuzdanih lažnih vesti i propagande”, navodi se u izveštaju Reportera bez granica. Reporteri bez granica su međunarodna neprofitna organizacija koja od 2002. godine objavljuje indeks slobode medija u državama širom sveta.
Srbija je ovako nisko mesto po indeksu slobode medija počela da beleži tek od 2019. godine kada je zauzela 90. poziciju. Najlošije je ocenjena 2020. i 2021. kada je dve godine zaredom provela na 93. mestu.
Najbolje se kotirala 2014. kada je bila na 54. mestu. Iz Udruženja novinara Srbije navode da je broj pretnji i napada na novinare u Srbiji udvostručen u odnosu na 2021. Sindikat novinara Srbije izdvaja ekonomsku situaciju i ističe da čak 90 odsto novinara u Srbiji ima plate manje od proseka. Od zemalja regiona, na listi najbolje mesto zauzima Severna Makedonija (38). Crna Gora je prati u stopu (39), a slede Hrvatska (42), Slovenija (50), Rumunija (53), Kosovo (56), Bosna i Hercegovina (64), Bugarska (71) i Albanija (96).
U izveštaju se navodi da je u Srbiji registrovano više od 2.500 medija, ali da je tržište veoma podeljeno. Ističu da nagrađivani istraživački tekstovi imaju ograničenu publiku zato što se objavljuju samo na internetu i na nekoliko nezavisnih medija.
Visoko u izveštaju se našla i informacija da je ruski medij RT, prethodno Raša tudej (Russia Today), pokrenuo sajt na srpskom jeziku u novembru 2022. i najavio osnivanje televizije. Prethodno je zabranjen u Evropskoj uniji u okviru sankcija uvedenih Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
Dodaje se da su u izuzetno polarizovanoj političkoj klimi, novinari često izloženi pritiscima vlasti.
„Takođe, novinari koji su kritični prema vladajućoj stranci imaju ograničen pristup intervjuima sa predstavnicima vlade i javnim informacijama”, navodi se u izveštaju. Reporteri bez granica ističu da Srbija ima neke od najnaprednijih medijskih zakona, a da je sloboda izražavanja zagarantovana Ustavom.
Sve balkanske zemlje su napredovale za bar nekoliko mesta, dok je Srbija jedina nazadovala. Albanija se trenutno kotira na najnižem mestu od svih balkanskih zemalja i nalazi se na 96. mestu. Iz Ujedinjenih nacija navode da je zabeležen značajan napredak ka dostizanju medijskih sloboda i slobode izražavanja širom sveta.
Pokretanje nezavisnih medija u sve većem broju u mnogim zemljama i uspon digitalnih tehnologija omogućili su slobodan protok informacija, dodaju. „Međutim, sloboda medija, bezbednost novinara i sloboda izražavanja su sve više na udaru, što utiče na ostvarivanje drugih ljudskih prava”, ističu.
Pravo na slobodu izražavanja zagarantovano je članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Reporteri bez granica su, kako navode na sajtu, nezavisna nevladina organizacija sa konsultativnim statusom u Ujedinjenim nacijama, UNESKO-u, Savetu Evrope i Međunarodnoj organizaciji frankofonije.
Trenutno prate indeks slobode medija u 180 zemalja. Norveška je godinama na prvom mestu liste, dok poslednje zauzima Severna Koreja.
Izvor: 021