blank

ZOO vrt Palić: Oduzeti lavić je dobro i napreduje

blank

Tromesečno mladunče afričkog lava, koje je pronađeno u privatnom stanu u Subotici, pre mesec dana zbrinuto je u Prihvatilištu za divlje životinje Zoološkog vrta Palić.

Kako navode nadležni iz ove ustanove, lavić je u karantinu u dobrom opštem stanju i radi se na njegovoj adaptaciji, budući da će najverovatnije ostati u ZOO vrtu.

Da ekološki kriminal ne jenjava u Srbiji, upravo potvrđuje taj slučaj oduzimanja, tada dvomesečnog mladunčeta afričkog lava, koji je odgajan u privatnom stanu u Subotici.

„U naše prihvatilište je 28. jula stigao mali afrički lav. Kada je primljen imao je dva meseca i dostavila ga je policijska specijalna jedinica za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštinu životne sredine. Odmah po prispeću pregledao ga je veterinar i uzete su analize. Utvrđeno je da je u stabilnom stanju i dosta dobroj kondiciji, osim što je bio malo uplašen i dezorijentisan, što je sasvim normalno, s obzirom da je promenio te noći sredinu”, kaže za Tanjug Sonja Mandić, direktorka Zoo vrta Palić.

„Odmah mu je veterinar uveo specijalizovano adaptirano mleko za mačiće. Vrlo brzo je napredovao, tako da je od nekih četiri kilograma telesne mase koliko je imao kad je stigao kod nas, za mesec dana napredovao čak šest. Pre dve, tri nedelje počeli smo da mu dajemo i živo meso”, rekla je ona.

Lavić je pod 24-časovnim nadzorom timaritelja, a radi se na adaptiranju prostora u kom će ubuduće boraviti.

„Nadamo se da ćemo uspeti brzo da adaptiramo objekat za njega jer je u ovakvim situacijama brzina presudna. Velike mačke vrlo brzo rastu, gde u uzrastu do nekih godinu dana su i velike i opasne kao odrasle jedinke. Ovaj lavić neće moći da bude smešten u našim postojećim volijerama sa ostalim lavovima, jer tamo se zna ko su alfa mužjaci, tako da će dobiti svoj prostor gde ćemo ga spajati sa ženkama”, objašnjava Mandićeva.

Policija je podnela krivičnu prijavu protiv 36-godišnjeg muškarca zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela nedozvoljena trgovina i uništenje, oštećenje, iznošenje u inostranstvo i unošenje u Srbiju zaštićenog prirodnog dobra.

Nažalost, ovo nije usamljen slučaj. Od 2010. godine, kada su u našoj zemlji na snagu stupili jasni propisi za držanje divljih životinja, u palićko prihvatilište stiglo je nekoliko većih inspekcijskih zaplena, različitih egzotičnih vrsta.

„U najvećem broju to su veliki pitoni, egzotične ptice, majmuni, mrki medvedi i druge zveri. Pre nekoliko godina, bila je čak i zaplena kajmana. Pre par meseci kod nas su stigle dve medvedice iz okoline Kraljeva, koje su 30 godina držane u privatnom vlasništvu”, kazala je ona.

Navela je da u Srbiji imamo veliki problem sa smeštajnim kapacitetima u prihvatu.

„Jedino naš i Beogradski zoo vrt već godinama ima ugovor o prihvatu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, kao organom nadležnim da konačno odlučuje o sudbini tih zaplenjenih životinja”, rekla je direktorica palićkog žološkog vrta.

Kao apel ljudima, ona poručuje sledeće:

„Obratite pažnju kako nabavljate životinje i koje životinje nabavljate. Ne mislim na lavove, medvede i slično za koje se podrazumeva da ne može fizičko lice da ih drži u privatnom vlasništvu. Pričam o drugim egzotičnim vrstama koje možda izgledaju zanimljivo, najčešće po društvenim mrežama, ali to su divlje životinje”.

„Potrebno je specijalizovano znanje da bi se one držale. Recimo veliki papagaji kada ih uzmete, ne stoje mirno u ćošku kao na slici. Oni krešte, jedu nameštaj, traže konstantnu pažnju…to je kao da imate još jedno zahtevno dete u porodici 24 časa. Dakle, nije sve tako kako izgleda”, zaključila je Mandićeva.

Politika, Foto: MUP

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

blank

Kiša

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnja temperatura u Subotici kretaće se u rasponu od 12 do 28 stepeni Celzijusa. Pogoršanje biometeorološke situacije izazvaće pojačanje tegoba

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.