Mnogo puta smo čule kako nega počinje iznutra, a tome idu u prilog i brojne žene koje tajnu svog izgleda „kriju“ u konzumiranju velike količine vode, zdrave ishrane i dovoljno sna jer nema te kreme koja može nadoknaditi i izbrisati tragove neurednog života.
Prave namirnice i odgovarajuća nega tu su kako se rani znakovi starenja na koži ne bi videli, a za to se pobrinula i anti-age dijeta.
Anti-age dijeta nije klasična dijeta. U pitanju je promena same ishrane s ciljem boljeg zdravlja našeg najvećeg organa – kože, ali i gubitak kilograma.
Slana hrana, slatkiši, gazirana pića… sve to i te kako utiče na kožu lica i čine je starijom. Šećeri i so glavni su neprijatelji ako se konzumiraju u velikoj količini, te je veoma bitno odupreti se nagonima i smanjiti unos određenih namirnica ukoliko želite da zadržite mladolikost što duže.
Anti-age dijeta je dakle skup namirnica, minerala i vitamina koje treba unositi kako bi izbegli ili barem odložili i smanjili pojavljivanje staračkih mrlja, dubokih bora i kako bi zategli kožu na prirodan način.
Anti-age dijeta osmišljena je da nam pomogne da vratimo godine na licu unazad, baš kao što će nam u tome pomoći i biološki tretmani. Čitav koncept smislio je Nikolas Perikon, nutricionista i dermatolog. U svojoj knjizi The Wrinkle Cure, on tvrdi da se tajna prevencije i eliminisanja bora krije upravo u načinu ishrane.
Spisak namirnica Anti-age dijete:
Riba
Anti-age dijeta bazirana je prventveno na proteinima i omega 3 masnim kiselinama koje imaju izražena protivupalna svojstva, poboljšavaju elastičnost i bore se protiv svih znakova starenja kože. Dve vrste omega 3 masnih kiselina koje se nalaze u ribljem ulju, eikozapentaenska kiselina (EPA), kao i dokozaheksaenska masna kiselina (DHA), smanjuju produkciju sebuma i važne su za negu masne kože.
Masne ribe, prvenstveno losos, obiluju omega 3 kiselinama i njihovo konzumiranje pomoći će koži da izbori sa štetnim UV zračenjem i smanjuju fotosenzitivnost kože. Osim lososa, koji, priznaćemo, spada među one skuplje namirnice, preporučeno je konzumiranje tune, pastrmke, sabljarke, bakalara.
Preporuka je da se riba nađe na meniju čak pet puta u toku nedelje.
Ko ne može toliko da jede ribu, jekoderm mast je odlična zamena, ali za nanošenje na kožu. Osnovni sastojak jekoderma upravo je riblje ulje koje se dobija iz jetre masnih riba severnih mora, prvenstveno bakalara. Mažite ga svako veče na lice i videćete poboljšanje na koži vrlo brzo.
Orašasti plodovi
U prvom redu, orasi i bademi. Bogati su takođe omega kiselinama i biće dovoljno da svakog dana pojedete količinu koliko stane u vašu šaku. Nazivaju ih i eliksirom mladosti. Ko ne voli, može probati sa njihovim uljima. Pisali smo o prednostima bademovog ulja za lice.
Tamnozeleno povrće
Spanać, kelj, blitva, brokoli, karfiol samo su deo zdravih namirnica koje bismo trebali da imamo na meniju. Moćan su izvor antioksidanata i veoma efiksano uništavaju slobodne radikale.
Maslinovo ulje
Već smo pisali o svim blagodetima maslinovog ulja za kožu i zaista, ovo ulje je nezamenljivo. Obiluje nezasićenim masnim kiselinama koje su odlične za kožu, kao i vitaminom A, E, D i K. Namirnice pripremajte sa njim, dodajte ga u salate, odlično je i za pripremu prirodnih maski za lice.
Bobičasto voće
Ovo voće sadrži veliki broj antioksidanata i ima povoljan glikemijski indeks, to jest, ne podiže nivo šećera u krvi. Jagode, kupine, maline, brusnice, borovnice trebalo bi da konzumiramo barem dva puta nedeljno.
Citrusno voće
Limun, narandža, limeta, grejpfrut ili mandarina, izaberite svoje omiljeno voće i navalite. Citrusi su prebogati vitalnim hranljivim sastojcima. Na prvom mestu to je vitamin C koji ima sposobnost da čak četiri puta poveća apsorciju gvožđa u organizmu. Obiluju i vitaminima A, B1, B6, kao i kalcijumom, kalinum, magnezijumom, fosforom.
Pasulj
Dugo se već govori o lekovitosti ove namirnice, a oduševljeni smo i što će nam pomoći da ostanemo mladoliki. Ova biljka sadrži skoro sve esencijalne aminokiseline, kao i lecitin, kao i kalijum, kalcijum, gvožđe, fosfor, magnezijum, cink i natrijum.
Odličan je izvor belančevina, folne kiseline, vitamina B6, B2 i B3, kao i vitamina K. Jedna porcija pasulja osigurava 20 odsto dnevnih potreba za vlaknima. Preporučena količina je oko tri šoljice skuvanog pasulja nedeljno.
Jogurt, sir
Važan je unos namirnica bogatih probioticima, a među njima su jogurt, kiselo mleko, kefir, razni sirevi. Dobre bakterije pomoći će koži da se izbori sa upalama, nadoknadiće vlažnost kože, sprečiće pojavu fleka i bubuljica. Ukoliko ste ljubitelj seruma za lice, obradovaćete se kada čujete da postoje i probiotski serumi za kožu.
Jaja
Posebno se savetuje konzumiranje belanaca, jer ono ima mogućnost da obnavlja i regeneriše kožu. Maske od belanaca su prava stvar za potpuno negovanje kože.
Zeleni čaj
Veoma snažan antioksidans i savetuje se da dan započinjemo upravo šoljom ovog čaja. Ako ubacimo i krišku limuna, nema zdravijeg načina da se razbudimo i obezbedimo koži sve potrebne sastojke.
Jelovnik treba dopuniti i pilećim i ćurećim mesom, jabukama, dinjama, breskavama, kruškama, paradajzom, klicama pšenice, asai bobicama, tofu sirom, kao i lukom, celerom, paprikom, žitaricama od celog zrna.
Primer jelovnika Anti-age dijete:
Doručak: Šaka orašastih plodova, šaka bobičastog voća, šoljica zobenih pahuljica, sve izmešano sa 2 dcl jogurta.
Užina: Jabuka, narandža ili voćka po izboru.
Ručak: Porcija pilećeg mesa, zelena salata sa maslinovim uljem i limunom.
Užina: Porcija povrća, kombinacija paprike i luka.
Večera: Dva kuvana jajeta, 100 grama tunjevine, uz spanać kao prilog.