blank

Kako smanjiti ispuštanje mikroplastike u životnu sredinu?

blank

Humanitarno-ekološka akcija „Čepom do osmeha” bavi se sakupljanjem plastičnih čepova, a radi pomoći i pružanja podrške deci sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom. Sakupljeni čepovi bivaju transportovani u reciklažne centre, a ostvarenim novčanim sredstvima kupuju se različita namenska pomagala. Do sada je sakupljeno više od 500 tona plastičnih čepova i obezbeđeno 56 pomagala za decu širom Srbije.

Plastični čep je samo jedan simbol. Simbol koji označava negovanje volonterskog duha, humanost, solidarnost, empatiju, ali i brigu o zaštiti životne sredine i želju da podstičemo edukaciju o separaciji otpada i reciklaži. Sa odvajanjem plastičnog čepa u domaćinstvu, zapravo smo postavili osnove i usadili naviku za vršenjem primarne selekcije otpada.

blank

Plastika je jedan od najuniverzalnijih materijala, čija proizvodnja je drastično porasla u poslednjih pedeset godina. Značajne količine mikroplastike preko mreža za ribolov, predmeta za domaćinstvo, plastičnog otpada i industrijske smole, nepravilnim odlaganjem otpada i kroz sistem otpadnih voda dospeva u životnu sredinu i negativno utiče na biljni i životinjski svet.

Prema trenutno važećoj kvalifikaciji, mikroplastika obuhvata polimerne čestice veličine ispod pet milimetara. Deli se na primarnu i sekundarnu. Pod primarnom mikroplastikom podrazumeva se plastika koja je fabrički proizvedena na veličinu manju od pet milimetara. Najčešće ima primenu u kozmetičkim i proizvodima za ličnu higijenu, kao i u sredstvima za pranje. Sekundarna mikroplastika nastala je razgradnjom velikih plastičnih ostataka u životnoj sredini, pod dejstvom različitih fizičkih, hemijskih i bioloških procesa, kao što je dejstvo mikroorganizama, sunčevo zračenje, mehanička abrazija i slično.

U ljudski organizam, mikroplastika najčešće dospeva preko hrane i vode, ili inhaliranjem preko vazduha. Tako, na primer, procenjena godišnja količina mikroplastike koju čovek unosi konzumiranjem školjki iznosi do 11 čestica. Svako od nas može da doprinese smanjenju
ispuštanja mikroplastike u životnu sredinu, najpre smanjenjem upotrebe plastičnih kesa, ambalaže i proizvoda od plastike, zatim separacijom otpada u svom domaćinstvu i reciklažom.

blank

Jedna od ideja za uspešnu zaštitu životne sredine i čiju primenu su neki odgovorni proizvođači već usvojili, jeste da se već na početku proizvodnje, pri dizajnu proizvoda koriste materijali koji su ili od recikliranog materijala ili na neki način pogodniji za reciklažu i time pokazali odgovornost u odnosu prema zaštiti životne sredine. Tako je, na primer,  kompanija „Dm drogerie markt” već početkom 2014. godine promenila sve proizvode za negu tela i zuba, a koji su iz brenda ove kompanije.

Reč je o proizvodima koji mogu da se ispiraju ili spiraju i na taj način dospevaju u vodene tokove. Mikročestice od plastike zamenjene su prirodnim i obnavljajućim sirovinama. Promenjene recepture za više od osamdeset proizvoda kolekcije „Balea” iz oblasti nege kose, tela i lica, zatim kolekcija „Alverde”, ponuda pamučne i trajne torbe od reciklirane folije umesto jednokratne plastične kese, jasno pokazuju da se odustalo od sintetičkih polimera, od početka 2019. Doduše, postoje proizvodi kod kojih još nije moguća zamena zbog specifičnih osobina proizvoda. To je dugoročan proces, proces razvoja dobrih i bezbednih alternativa, ali promena je počela.

Ovo je odličan primer kako jedna društveno odgovorna kompanije može doprineti očuvanju naše planete. Od 2015. u nameri da podrže inicijativu „Čepom do osmeha” i da naša zemlja bude čistija i lepša, u svim Deemovim radnjama mogu da se ostave sakupljeni čepovi.

U akciji „Čepom do osmeha“ učestvuje preko 2.000 aktivnih volontera i 25 angažovanih koordinatora u svim većim gradovima zemlje. Koordinatori za grad Suboticu su Marijana Vidović, njen suprug Goran i sinovi Miloš i Luka Vidović.

blank

Za sve informacije u vezi sa akcijom „Čepom do osmeha“, građani se mogu obratiti na brojeve centrale – 069/31-13-100 i 069/31-13-107, imejlom na: [email protected], posredstvom društvenih mreža „Fejsbuk“ i „Instagram“, ili putem internet-stranice cepomdoosmeha.org.rs.

Spisak mesta na kojima Subotičani mogu da ostave sakupljene čepove:

Naselje Prozivka

– Mesna zajednica Bajnat
– Dm drogerie markt
– Stambena zajednica Braće Radić 156
– Restoran „Babys“

Naselje Ker

– Benzinska pumpa „Euro-Petrol“ u Ulici Otmara Majera
– Restoran „Dvor“

Teslino naselje

– Restoran „Rene“
– Zdrava hrana „Taki plus“
– Samousluga „Crni Džo“

Naselje Aleksandrovo

– Apoteka Ogranak 16

Centar grada

– Apoteka „Higija Su“
– Zdrava hrana „Sunčev cvet“
– Dm drogerie markt na Korzou
– Apoteka Ogranak 2, kod Sinagoge
– Zdrava hrana „Bioteka“, kod Mlečne pijace, u dvorištu
– Knjižara “ForA4“ u Arsenija Čarnojevića
– Glavna autobuska stanica, čekaonica
– Ambulanta kod Železničke stanice
– Dispanzer (dečije, školsko, zubno odeljenje i odeljenje ginekologije)
– Apoteka Ogranak 17, Matije Gupca

Novo selo

– Cvećara „Buket i Paket“
– Samousluga „TIM market“

Mali Bajmok

– Samousluga „IT Dora“

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.