blank

Potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima: Pet ključnih pitanja o novom zakonu koji bi značio veliku promenu

Potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima – to je predlog koji je nedavno iznela ministarka zdravlja Srbije i koji je još jednom uzburkao javnost.

blank
Foto: Pixabay

Zabrana je predviđena novim nacrtom zakona, što znači da bi uskoro mogli da očekujemo javnu raspravu, a da bi zakon bio usvojen mora da prođe Vladu i parlament. I u prošlosti su postojale slične inicijative koje nisu zaživele, a iz Ministarstva zdravlja poručuju da je glavni cilj zaštita zdravlja stanovništva i da je novi predlog rađen u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom.

U većini zemalja Evrope zabranjeno je pušenje u javnom prostoru, a pojedine su išle i dalje od toga – ne može se pušiti ni bilo gde na otvorenom. I u Srbiji je predlog zakona 2009. godine imao rešenje po kom su u zatvorenim prostorima cigarete zabranjene, ali je na kraju izglasano nešto sasvim drugo.

Danas je situacija takva da se u restoranima i kafićima objekti često ne vide od dima. Da bi to moglo da se promeni, najavila je ministarka Danica Grujičić, uz napomenu da postoje i otpori kada je reč o predlogu novog zakona.

“Molim vas da podržite Ministarstvo zdravlja da donese zakon u vezi zabrane pušenja u zatvorenom prostoru. Ko želi da puši, a sedi u kafiću, hladno je, neka dobije ćebe, grejalicu, neka sedi napolju i puši. Molim vas da u tome podržite Ministarstvo zdravlja, koje će pokušati da se usvoji Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru. Pritisak se mora izvršiti na Ministarstvo finansija koje tvrdi da država od cigareta zarađuje novac. Prioritet mora biti zdravlje naših ljudi”, rekla je ministarka na konferenciji u okviru kampanje “Rak je izlečiv”.

U Srbiji skoro 32 odsto stanovnika puši, što svrstava našu zemlju u evropski vrh po broju pušača. Najveći broj njih je u starosnoj dobi od 45 do 54 godine (41,3 odsto). Svakodnevno puši 27,1 odsto stanovništva starosti 15 godina i više, dok 15,8 odsto svakodnevno puši 20 i više cigareta na dan, pokazuju poslednji rezultati Istraživanja zdravlja.

Jedna od mera koja bi mogla da utiče da se ta statistika popravi je upravo zabrana pušenja u zatvorenom prostoru.

“Mi ćemo ga pokrenuti, podrazumeva se javna rasprava. Imaćemo priliku da čujemo mišljenje javnosti. Nakon ministarkine molbe da nas podrži javnost, imali smo veliki broj inicijativa podrške, pre svega od strane zdravstvenih radnika. Prema jednoj novinskoj anketi, videla sam da podršku daje 80 odsto građana”, rekla je ona.

Janković je rekla da je Konvencija o kontroli duvana jasno definisala mere koje doprinose smanjenju izloženosti duvanskom dimu. Ističe upozoravajući podatak Batuta iz 2020. godine, da je najčešća lokalizacija oboljevanja i umiranja kod muškaraca bio karcinom pluća, dok je kod žena bio na drugom mestu. Kako napominje, pušenje je glavni i osnovi razlog pojave karcinoma pluća.

Upitana ima li nade da zakon ovaj put prođe, ona je odgovorila potvrdno, i napomenula da je glavni i jedini cilj zdravlje stanovništva.

Kada je prošli put menjan zakon, stavke koje se tiču pušenja u zatvorenom prstoru nisu bile prihvaćene, ali epidemiološkinja sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Ana Jovićević napominje da neke druge jesu i da se situacija promenila. Zabranjeno je pušenje u velikom broju državnim institucija, u zdravstvenim institucijama, prosvetnim ustanovma.

“Napravljen je fantastičan pomak. Sećamo se kako je to izgledalo ranije. Sada je trenutak i za ugostiteljstvo”, poručila je.

Ističe da je na delu epidemija pušenja, a da je Srbija, nažalost, pri vrhu te epidemije jer je pri vrhu kada je reč o broju pušača među evropskim zemljama.

Ona dodaje da u Srbiji gotovo 20.000 ljudi svake godine umre od bolesti izazvanih pušenjem, i ističe da nije reč samo o raku pluća, već i o sigurno 15 drugih tumora i o nizu drugih bolesti.

Kako bi zabrana uticala na zaradu ugostitelja?
Profit je jedan od argumenata na koji se pozivaju oni koji su protiv zabrane duvana u svim zatvorenim prostorima.

Međutim, Jasna Janković kaže da je predrasuda da će se smanjiti promet i zarada u restoranima i ugostiteljskim objektima. Kako kaže, u saradnji sa kolegama iz inostranstva i iz SZO dobijeni su podaci o studijama koje su rađene nakon primene zakona o zabrani pušenja i rezultati su bili dobri.

Upitana da li su izmenama zakona prdviđeni odvojeni prostori za pušače, ona je rekla da jesu, ali da će pušenje u prostorima u kojima se ruča i u kojima borave gosti pušenje biti potpuno zabranjeno.

Duvanski proizvodi u Srbiji su dostupni stanovništvu, a stručnjaci napominu da to nije dobro. Takođe, ističu da akcize od duvanskih proizvoda pune budžet, ali da su troškovi lečenja obolelih višestruko veći.

Šta je sa elektronskim cigaretama i alternativama?
Predlog zakona zabranjuje i pušenje eletronskih cigareta zbog toga što u Ministarstvu smatraju da kompromisi ne postoje, poručila je Janković. Napominje da uticaj na zdravlje koji imaju elektronske cigarete još nije ispitan, ali da se zna da one sadrže štetne hemijske susptance.

Izvor: Euronews

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.