blank

Požari – klimatske promene ili nesmotrenost?

blank

Humanitarno-ekološka akcija „Čepom do osmeha” bavi se sakupljanjem plastičnih čepova, a radi pomoći i pružanja podrške deci sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom. Sakupljeni čepovi bivaju transportovani u reciklažne centre, a ostvarenim novčanim sredstvima kupuju se različita namenska pomagala. Do sada je sakupljeno preko 500 tona plastičnih čepova i obezbeđeno 56 pomagala za decu širom Srbije

Plastični čep je samo jedan simbol. Simbol koji označava brigu o zaštiti životne sredine, negovanje volonterskog duha, humanost, solidarnost, empatiju i simbol kojim se podstiče edukacija o separaciji otpada i reciklaži. Sa odvajanjem plastičnog čepa u domaćinstvu, zapravo smo postavili osnove i usadili naviku za vršenjem primarne selekcije otpada.

Uprkos naporima da se uticaj šumskih požara svede na minimum, do oktobra 2020. u Evropskoj uniji je izgorelo više od 400 hektara prirodnih površina – dvostruko više od proseka u poslednjih 12 godina. Šume širom sveta su pod već dovoljno velikim pritiskom potreba i očekivanja čoveka, a požari su dodatna pretnja. Produženi toplotni talasi, povećanje temperature i sve veće suše utiču na pojavu požara. Pored štete ogromnih razmera, požari se sve više približavaju stambenim područjima i oduzimaju ljudske živote.

Ovog leta, požari u mediteranskim zemljama su zastrašujući. U avgustu, kada je u Siciliji izmereno 48.8°C, Italija je dostigla najvišu temperaturu u Evropi do sada. Požari su goreli tokom celog meseca jula. Direktor Odeljenja za šume, Charalambos Alekandrou, opisao je šumski požar u Kipru kao najgori požar u istoriji te zemlje. Kolone dima mogle su se videti iz glavnog grada Nikozije udaljenog 75 kilometara.

blank

 

Četiri osobe su poginule, brojne kuće uništene, a sela evakuisana dok su jaki vetrovi raspirivali plamen. Prema kiparskom ministarstvu životne sredine, više od 50 kvadratnih kilometara šuma i poljoprivrednog zemljišta je oštećeno. Požari u Grčkoj su označeni kao prirodna katastrofa bez presedana. U Turskoj, hiljade ljudi je napustilo svoje domove i turističke destinacije usled velikih požara.

Prema podacima Vatrogasnog saveza Srbije, u 98 odsto slučajeva čovek je izazivač šumskog požara. Evo nekoliko najboljih saveta kako biste izbegli slučajno pokretanje požara:

Držite svoja vozila dalje od suve travе. Izduvna cev automobila može da dostigne temperaturu do 600°C. Takođe, loše održavanje automobila u jeku leta može predstavljati rizik od varnica ili curenja goriva.
U prirodi kuvajte bezbedno. Postavite kamenje po ivici da se ne bi širilo i spalite svo drvo u pepeo pre nego što odete, pazeći da proverite da nema više žeravice.
Odložite cigarete i druge upaljene predmete na bezbedan način.
Koristite pepeljaru i držite upaljače i šibice na sigurnom mestu.
Ne priređujte vatromet. Probajte konfete ili disko svetla umesto vatrometa. Čak i jedna iskra može doseći temperaturu do 2000 ℃.
Pokupite staklene boce. Staklo, može izazvati ekstremnu toplotu pri odbijanju sunca, uzrokujući paljenje obližnje suve trave ili žbunja.
Ne palite strnjiku. Zastareli način uklanjanja žetvenih ostataka predstavlja veliki rizik po život i zdravlje građana i imovinu, nanosi velike štete poljoprivredi, životnoj sredini i prirodi. Ovakvo uklanjanje strnjike zakonom je zabranjeno i kvalifikuje se kao krivično delo, a za počinioce su predviđene visoke novčane kazne. Nasuprot uvreženom mišljenju, paljenjem strnjike nanosi se šteta u poljoprivredi, jer se visokim temperaturama požara uništavaju korisni mikroorganizmi u gornjim slojevima zemljišta i smanjuje njegova plodnost, a takođe se smanjuje sadržaj humusa u zemljištu i uništava celokupan azot koji je potrebno naknadno nadomestiti đubrenjem.

Zagrevanjem zemljišta pri paljenju slame izgori, zavisno o sadržaju humusa u zemljištu, i do 3 tone humusa po hektaru, a za stvaranje 1 cm humusa potrebno je 100 godina, dok se paljenjem nepovratno izgubi, odnosno vraća u atmosferu, oko 6 kg azota po toni slame.

Spaljivanjem strnjike ne smanjuje se samo kvalitet zemljišta, već se požar neretko proširi na okolinu uništavajući čitave ekosisteme, ugrožavajući lovnu divljač, divlje biljne i životinjske vrste, devastirajući zaštićena područja.

blank

U akciji „Čepom do osmeha“ učestvuje preko 2.000 aktivnih volontera i 25 angažovanih koordinatora u svim većim gradovima zemlje. Koordinatori za grad Suboticu su Marijana Vidović, njen suprug Goran i sinovi Miloš i Luka Vidović.

Za sve informacije u vezi sa akcijom „Čepom do osmeha“, građani se mogu obratiti na brojeve centrale – 069/31-13-100 i 069/31-13-107, imejlom na: [email protected], posredstvom društvenih mreža „Fejsbuk“ i „Instagram“, ili putem internet-stranice cepomdoosmeha.org.rs.

Spisak mesta na kojima Subotičani mogu da ostave sakupljene čepove:

Naselje Prozivka

– Mesna zajednica Bajnat
– Dm drogerie markt
– Stambena zajednica Braće Radić 156
– Restoran „Babys“

Naselje Ker

– Benzinska pumpa „Euro-Petrol“ u Ulici Otmara Majera
– Restoran „Dvor“

Teslino naselje

– Restoran „Rene“
– Zdrava hrana „Taki plus“
– Samousluga „Crni Džo“

Naselje Aleksandrovo

– Apoteka Ogranak 16

Centar grada

– Apoteka „Higija Su“
– Zdrava hrana „Sunčev cvet“
– Dm drogerie markt na Korzou
– Apoteka Ogranak 2, kod Sinagoge
– Zdrava hrana „Bioteka“, kod Mlečne pijace, u dvorištu
– Knjižara “ForA4“ u Arsenija Čarnojevića
– Glavna autobuska stanica, čekaonica
– Ambulanta kod Železničke stanice
– Dispanzer (dečije, školsko, zubno odeljenje i odeljenje ginekologije)
– Apoteka Ogranak 17, Matije Gupca

Novo selo

– Cvećara „Buket i Paket“
– Samousluga „TIM market“

Mali Bajmok

– Samousluga „IT Dora“

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.