blank

Predmet meseca Gradskog muzeja: Barometar Titusa Mačkovića

Barometar sa termometrom iz umetničke zbirke Gradskog muzeja Subotica, može da se navede i kao deo kolekcije primenjene umetnosti, tj. stilski oblikovanog mobilijara iz druge polovine 19 veka, perioda istoricizma.

blank
Foto: Gradski muzej

Ovaj primerak meteorološkog uređaja je pripadao arhitekti Titusu Mačkoviću (Subotica, 1851 – Subotica, 1919), istaknutoj ličnosti istorije arhitekture Subotice. Predmet visine 62 cm, koji se kačio na zid, u muzejsku zbirku je dospeo otkupom 2009 godine, zajedno sa grupom predmeta koji su nekada pripadali poznatom arhitekti i njegovoj porodici.

Jedan deo tog korpusa je od prošle godine izložen u subotičkom muzeju na izložbi Istoricizam u
Subotici. Publika još i tokom ove godine, osim Mačkovićevog barometra, može da vidi njegov
sat kukavicu, dve knjige bajki na nemačkom jeziku njegove dece, kao i mali orman u stilu
Napoleona III, te akvarel naslikan od strane arhitekte 1871.

Titus Mačković je studirao arhitekturu u Cirihu, Ahenu i Beču, a putovao je po Nemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj, Engleskoj, Belgiji, Holandiji i Italiji. Zahvaljujući studijama od 1869, a naročito zahvaljujući uticaju ciriškog profesora, zagovornika neorenesanse, nemačkog arhitekte Gotfrida Sempera (Gottfried Semper), postao je dobar poznavalac i graditelj perioda istoricizma. U manjem obimu je projektovao i u stilu secesije.

U dva maha je bio angažovan kao glavni gradski inženjer Subotice (1878–1879, 1884–1890). Od druge polovine 19 veka realizovao je oko 400 projekata (kuće, najamne palate, vile, škole, fabrike, klanicu, crkve itd), definišući osnovni profil gradskog jezgra Subotice.

Kao primere navodimo neorenesansnu kuću gradonačelnika Lazara Mamužića nadomak željezničke stanice i kuću gradonačelnika Karolja Biroa u stilu neogotike, zgradu današnje velike pošte i zgradu O. Š. „Ivan Goran Kovačić”, kao i monumentalnu neorenesansnu zgradu Subotičanima poznatu kao „Žuta kuća”.

Na fasadi svoje stambene palate u današnjoj ulici Braće Radića 4, primenio je stil neobaroka (projekat 1892). Sa suprugom, Katinkom rođ. Manojlović, imali su šestoro dece. Bavio se i preduzetništvom. Njegova ciglana i danas je poznata kao „Mačkovićeva ciglana“.

Izvor: Gradski muzej Subotica

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.