blank

Šume i njihov opstanak

blank

Humanitarno ekološka akcija „Čepom do osmeha” bavi se sakupljanjem plastičnih čepova, a radi pomoći i pružanja podrške deci sa smetnjama u razvoju i/ili invaliditetom. Sakupljeni čepovi bivaju transportovani u reciklažne centre, a ostvarenim novčanim sredstvima
kupuju se različita namenska pomagala. Do sada je sakupljeno preko 500 tona plastičnih čepova i obezbeđeno skoro šezdeset pomagala za decu širom Srbije.

Plastični čep je samo jedan simbol. Simbol koji označava brigu o zaštiti životne sredine, negovanje volonterskog duha, humanost, solidarnost, empatiju i simbol kojim se podstiče edukacija o separaciji otpada i reciklaži. Sa odvajanjem plastičnog čepa u domaćinstvu, zapravo smo postavili osnove i usadili naviku za vršenjem primarne selekcije otpada.

Prema istraživanjima, nakon Drugog svetskog rata pod šumama je bilo 17,5% teritorije naše zemlje, od toga 7% su zauzimala šumska područja u Vojvodini. Zajedničkim zalaganjem nadležnih preduzeća i ekoloških udruženja, odnosno zahvaljujući praksi održivog gazdovanja
šumama u kombinaciji sa pojedinačnim težnjama da budu sačuvane, one danas zauzimaju blizu 30% površine Srbije, podaci su ekološkog stručnog tima udruženja „Čepom do osmeha“.

blank

Upravo iz potrebe da se sačuvaju i zaštite šume nastalo je šumarstvo, koje se poslednjih decenija susreće sa novim, javnosti manje poznatim izazovima – kako sačuvati prepoznatljive šumske vrste od nestanka, koji ubrzavaju globalne klimatske promene? U najvrednija i najlepša prirodna bogatstva Vojvodine spada hrastova šuma, koja poslednjih decenija sve teže odoleva klimatskim promenama. Promene temperature i nivoa podzemnih voda otežavaju proces prirodnog obnavljanja hrastove šume. Kako bi je sačuvali, stručnjaci iz oblasti šumarstva, ekologije i zaštite životne sredine simuliraju prirodne procese – od momenta kada hrast ispusti plod na zemlju, pa sve do momenta kada se stvore uslovi da izraste nova biljka, za šta je potrebno mnogo truda, pažljivog planiranja i vremena.

Prema poslednjim procenama, šume ispunjavaju od 80 do 300 različitih vrsta zahteva čoveka. Jedan deo zahteva odnosi se na zdravstveno-rekreativne potrebe stanovništva, dok drugi deo očekivanja imaju drvna industrija, energetski i ekonomski sektor. U svemu tome, najveći izazov u 21. veku i odgovornost društva prema „plućima zemlje“, odnosno šumama, jeste pronaći pravu meru između potreba savremenog čoveka i obaveze i neophodnosti da sačuvamo čist vazduh.

blank

U akciji „Čepom do osmeha“ učestvuje preko 2.000 aktivnih volontera i 25 angažovanih koordinatora u svim većim gradovima zemlje. Koordinatori za grad Suboticu su Marijana Vidović, njen suprug Goran i sinovi Miloš i Luka Vidović.

Za sve informacije u vezi sa akcijom „Čepom do osmeha“, građani se mogu obratiti na brojeve centrale – 069/31-13-100 i 069/31-13-107, imejlom na: [email protected], posredstvom društvenih mreža „Fejsbuk“ i „Instagram“, ili putem internet-stranice cepomdoosmeha.org.rs.

Spisak mesta na kojima Subotičani mogu da ostave sakupljene čepove:

Naselje Prozivka

– Mesna zajednica Bajnat
– Dm drogerie markt
– Stambena zajednica Braće Radić 156
– Restoran „Babys“

Naselje Ker

– Benzinska pumpa „Euro-Petrol“ u Ulici Otmara Majera
– Restoran „Dvor“

Teslino naselje

– Restoran „Rene“
– Zdrava hrana „Taki plus“
– Samousluga „Crni Džo“

Naselje Aleksandrovo

– Apoteka Ogranak 16

Centar grada

– Apoteka „Higija Su“
– Zdrava hrana „Sunčev cvet“
– Dm drogerie markt na Korzou
– Apoteka Ogranak 2, kod Sinagoge
– Zdrava hrana „Bioteka“, kod Mlečne pijace, u dvorištu
– Knjižara “ForA4“ u Arsenija Čarnojevića
– Glavna autobuska stanica, čekaonica
– Ambulanta kod Železničke stanice
– Dispanzer (dečije, školsko, zubno odeljenje i odeljenje ginekologije)
– Apoteka Ogranak 17, Matije Gupca

Novo selo

– Cvećara „Buket i Paket“
– Samousluga „TIM market“

Mali Bajmok

– Samousluga „IT Dora“

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Comments are closed.

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.