blank

Međunarodni naučni tematski skup na Paliću 14. i 15. juna

Statistika koju je Branko Stamatović, diplomirani inženjer saobraćaja i direktor Agencije za bezbednost saobraćaja izneo prvog dana naučnog skupa je poražavajuća. Prema njegovim rečima, problem bezbednosti saobraćaja u Republici Srbiji je veoma izražen.

blank
Foto: Subotičke.rs

„Samo u prethodnoj 2022. godini 553 života smo izgubili u saobraćajnim nezgodama, od toga je 13. dece. Devedesetih godina godišnje smo gubili skoro 2.000 ljudi u saobraćaju, dvehiljaditih godina je bilo oko 1.300 nastradalih, 2010. godine taj broj je bio između 700 i 800 ljudi. Svaki izugubljeni život je veliki problem za celo društvo. Samo u poslednjih deset godina u Republici Srbiji ima milion registrovanih vozila više, 2011. godine imali smo 1,8 miliona vozila, a sada ih ima 2,8 miliona.

Broj stradalih se smanjuje, a broj vozila se povećava, to znači da postoji neki rad i zalaganje države i institucija sistema ali je i dalje neophodno da dajemo doprinost”, istakao je Stamatović naglasivši da Agencija za bezbednost saobraćaja smatra da je kazna nešto što treba da bude poslednje što će ljude da uči da promene svoje ponašanje. Iz tog razloga, Agencija je zadužena za prevenciju, pre svega za edukaciju najmlađih.

„Tehnologija svakodnevno napreduje. Automobili se sada opremaju sa raznim uređajima koji predviđaju saobraćajne nezgode, savremeni radari i u noćnim uslovima indentifikuju druga vozila i pešake. Ali pre svega, moramo biti svesni da je sigurnosni pojas obavezan, jer ima primarnu ulogu da zaštiti ljudski život, to je osnova pasivne bezbnednosti. Naša procena je da bi preko 100 života samo u prethodnoj godini spasili kada bi se koristio zaštitni pojas” – rekao je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja i dodao da je, posle vozila, drugi uticajni faktor svakako put.

blank
Foto: Subotičke.rs

„Grade se putevi na najvišim standardima bezbednosti, pre svega to su autoputevi gde nema pešaka i sporih vozila. Već smo i zaboravili na „Ibarsku magistralu” koja je pre 10 godina bila sinonim za saobraćajne nezgode. Sav taj saobraćaj se preselio na „Miloš Veliki” i to nam mnogo znači. U Srbiji je još jedan problem nepostojanje Lokalnih upravljača puteva. Od 146 lokalnih samouprava, samo pedesetak ima Lokalnog upravljača puta, a na lokalnim deonicama se gotovo polovina saobraćajnih nesreća dešava. Postoji i Državni upravljač puta, a Zakon o putevima predviđa proveru bezbednosti saobraćaja na svakoj deonici, na svakih 5 godina, međutim tu još postoji mesta za napredak”, smatra Stamatović.

„Imamo veliki problem sa prekoračenjem brzine, svaka treća nezgoda dešava se zbog toga, tu su još upotreba i vožnja pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci, problem su i mobilni telefoni koje vozači koriste tokom vožnje. Pokušavamo preventivnim kampanjama da dopremo do što većeg broja građana, ne samo mlađih već i do onih starijih od 65 godina. U ovoj godini, do danas je 191. osoba izgubila život u saobraćajnim nezgodama, a svaka treća osoba starija je od 65 godina, njih 68. Problem imamo i sa biciklistima, ove godine 70% biciklista više je stradalo nego prethodne godine. To su dve veoma rizične kategorije”, naglasio je Branko Stamatović i pridodao da maloletnici i neiskusni vozači takođe predstavljaju problem.

„U 2022. godini 55 vozača je izgubilo život starosti od 15 do 30 godina, njih 6 uopšte nije imalo vozačku dozvolu, a čak 11 imalo je samo probnu dozvolu. Zato je decu potrebno edukovati od najranijeg uzrasta”, poručio je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

Prema mišljenju ovog stručnjaka, saradnja svih institucija mora da postoji jer je ona ključna za uspeh i napredak.

„S prekršajnim sudovima imamo odličnu saradnju i naplatu kazni, oko 2.5 milijarde dinara je otišlo u lokalne samouprave u prethodnoj godini od naplaćenih novčanih kazni od saobraćajnih negoda, a to je svega 30% naplaćenih kazni. Usvojen je predlog Nacionalne strategije bezbednosti saobraćaja, cilj nam je da nijedno dete ne izgubi život u saobraćajnim nezgodama od 2030. godine, cilj nam je da prepolovimo broj smrtno stradalih u odnosu na 2019. godinu, a nijedan od tih ciljeva nećemo moći da ostvarimno ako budemo sami radili, moramo svi zajedno da radimo i to je jedini način koji će dati rezultate”, poručio je Branko Stamatović, diplomirani inženjer saobraćaja i direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

blank

Jak vetar

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, današnja temperatura u Subotici kretaće se u rasponu od 12 do 25 stepeni Celzijusa. Kod većine hroničnih bolesnika i meteoropata

Detaljnije »

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.