blank

Srbiji nedostaju prihvatilišta i „sigurne kuće“, nedovoljno resursa za efikasnu socijalnu zaštitu

U Srbiji postoji 141 centar za socijalni rad, a njihovi resursi nisu dovoljni za pružanje efikasne socijalne i porodično-pravne zaštite. Sistemu socijalne zaštite manjka obim, dostupnost i kontinuitet usluga, a prema podacima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu ni najrazvijenija usluga (pomoć u kući) nije dostupna u svim lokalnim samoupravama, piše Nova Ekonomija.

blank
Foto: Subotičke.rs

Istovremeno, u Srbiji postoji samo jedan dnevni boravak za odrasle i starije osobe kojima je potreban celodnevni nadzor i podrška.

Svega tri ustanove pružaju uslugu prihvatilišta i dnevnog boravka za decu i mlade (rade na dve opštine u Beogradu), a nedovoljan je broj i kapacitet prihvatilišta za žrtve nasilja tzv. „sigurnih kuća“, piše u sažetku redovnog godišnjeg izveštaja Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2023. godinu, koji je objavljen u Službenom glasniku.

U periodu od 2020. do 2022. godine, u proseku osam centara za socijalni rad nije imalo nijednog zaposlenog socijalnog radnika, 21 centar radio je bez pravnika, 17 njih bez psihologa, a čak 57 bez ijednog pedagoga, utvrdila je Državna revizorska institucija (DRI), o čemu je ranije pisala Nova ekonomija.

blank
Foto: Annie Spratt on Unsplash

Poverenik ukazuje da je siromaštvo jedan od osnovnih uzroka nejednakosti i socijalne isključenosti i da je oni i dalje prisutno, uprkos tome što je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku stopa rizika od siromaštva u 2022. godini iznosila 20 odsto i u odnosu na 2021. godinu niža je za 1,2 procentina poena.

Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti je iznosila 28,1 odsto i u odnosu na 2021. godinu bila niža za 0,3 procentna poena.

Prema rezultatima istraživanja Poverenika pod nazivom „Odnos građana prema diskriminaciji“, kao dve grupe koje su najviše diskriminisane po mišljenju ispitanika izdvajaju se Romi i osobe koje su siromašne, i to u svim oblastima (rada i zapošljavanja, obrazovanja, postupanja organa javne vlasti, zdravstvene i socijalne zaštite, pravosuđa, informisanja…).

Opširnije pročitajte ovde

Izvor: Nova Ekonomija

Imaš priču? Imaš vest? Budi i ti reporter!

Javi nam se!

Podelite vest sa prijateljima:

blank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

blank
blank

Povezane vesti

Portal Subotičke.rs koristi kolačiće u cilju optimizacije funkcionalnosti i sadržaja sajta.
Korišćenjem portala prihvatate upotrebu kolačića.